Widowisko Święta Pani z Parzna już w najbliższą niedzielę

29 września 2019 roku w niewielkim Parznie koło Bełchatowa odbędzie się barwne widowisko plenerowe pt. „Święta Pani z Parzna”. Będzie to ludowo-artystyczne odtworzenie historycznej uroczystości przeniesienia doczesnych szczątków Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej z cmentarza grzebalnego do przykościelnej krypty kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, co miało miejsce we wrześniu 1923 r. i było wielkim wydarzeniem religijno-patriotycznym.

Najważniejszą częścią uroczystości, która rozpocznie się o godz. 11.30, będzie barwny przemarsz z cmentarza do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie i uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Bpa Ireneusza Pękalskiego – wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Czcigodnej Wandy Malczewskiej. Całość zakończy rodzinny piknik z poczęstunkiem przygotowanym przez koło gospodyń wiejskich oraz koncert kapeli góralskiej Beskid i orkiestry dętej z Magdalenowa.

Organizatorem wydarzenia jest Katolicki Klub im. Św. Wojciecha, wydawca miesięcznika „Aspekt Polski”, we współpracy z parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Klukach. Patronat nad wydarzeniem objęli: Ks. Abp Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki i Renata Kaczmarkiewicz, Wójt Gminy Kluki. Wydarzenie jest dofinansowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2019.

W Parznie, niewielkiej wsi pod Bełchatowem, ostatnie lata życia spędziła i zmarła w opinii świętości Wanda Malczewska – wielka polska mistyczka, apostołka polskości, wierności wierze katolickiej i tradycji. Od jej śmierci datują się pielgrzymki do grobu Wandy Malczewskiej z różnych regionów Polski. Co roku w maju odbywa się doroczna pielgrzymka wiernych

z archidiecezji łódzkiej. 27 lat po śmierci Jej doczesne szczątki zostały przeniesione z cmentarza grzebalnego do krypty pod nowo wybudowanym kościołem parafialnym. Była to wówczas wielka i niezwykła uroczystość.

W rocznicę tego wydarzenia przeniesiemy się w tamte czasy i przypomnimy to wydarzenie. Przez wieś przejdzie barwna procesja, podobna do tej, jaka przechodziła wówczas, w 1923 r. Pojawią się ważne w tamtych czasach i najnowszej historii Polski postaci historyczne. Przeniesiemy się w przeszłość ukazując bogactwo polskiej tradycji i przypominając nieodłączny związek polskości i wiary.

„Święta Pani z Parzna” będzie wspaniałą okazją do oddania czci Słudze Bożej Wandzie Malczewskiej, której wyniesienia na ołtarze oczekujemy. Będzie to też sposobność, by ujrzeć polską tradycję w jej najlepszym wydaniu, taką jaką szerzyła swoim działaniem Wanda Malczewska wśród ludu: polską kulturę, wiarę i patriotyzm.

Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich: wspólnoty parafialne wraz z duszpasterzami, organizacje, grupy rekonstrukcyjne, orkiestry, strażaków, chóry, dzieci i młodzież oraz ich rodziców i dziadków.

Zapraszamy do udziału w strojach ludowych lub historycznych.
Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością na naszym widowisku. Zapraszamy do czynnego włączenia się w nasze przedsięwzięcie.