„Aspekt Polski” – Spotkania

Arkadiusz Miksa – Obóz specjalny NKWD w Rembertowie – biała plama w historii Polski


Historyk i publicysta Arkadiusz Miksa zaprezentuje mało znaną historię obozu specjalnego NKWD w Rembertowie, w którym przetrzymywali byli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki akcji AK udało się rozbić obóz i uwolnić ok. 500 więźniów.
Spotkanie odbywało się w formule online na kanale YouTube „Aspekt Polski” 10 listopada 2020 r. o godz. 19:00. Spotkanie jest sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #FIO.

Prof. Jan Żaryn – Patriotyzm Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Patriotyzm, Ojczyzna i naród w nauczaniu i działalności Ks. Prymasa Wyszyńskiego. O trudnych czasach Prymasowskiej posługi Ks. Kardynała, wielkiego patrioty, człowieka wolnego i odważnego, czerpiącego z wieków polskiego dziedzictwa narodowego i chcącego, by naród miał prawo czcić swoich bohaterów mówił wybitny historyk prof. Jan Żaryn.

Spotkanie odbywało się w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO.

 

Wojciech Grott – Jan Kowalewski – zapomniany bohater?

Jan Kowalewski to mało dziś znany bohater wojny polsko-sowieckiej. O jego zasługach przez lata nie mówiło się w ogóle. A to jeden z ojców zwycięstwa w bitwie warszawskiej.
Dzięki niemu udało się złamać sowieckie szyfry, a wiedza o posunięciach przeciwnika to rzecz bezcenna dla każdej armii. Ponoć pracę nad rosyjskimi depeszami zaczął… przez pomyłkę. Był współtwórcą struktur kryptoraficznych odrodzonej Polski. Uczestniczył w III powstaniu śląskim, a w okresie międzywojennym pełnił wiele funkcji w polskim wywiadzie. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji w Londynie. Senat podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2020 r. Rokiem Jana Kowalewskiego.

Podczas spotkania zorganizowanego przez Katolicki Klub im. św. Wojciecha i redakcję „Aspektu Polskiego” pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Wojciech Grott przybliżył łodzianom sylwetkę tego oficera, który urodził się i wychowywał w Łodzi.

Spotkanie odbywało się w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO.

Dr Anna Mandrela – Rotmistrz Pilecki

Dr Anna Mandrela opowiada o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jednym z największych polskich bohaterów, człowieku o niezwykłej osobowości, dla którego wiara i wartości były drogowskazem życiowym. Spotkanie odbywało się w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO

Jan Gać: Ziemia Święta. Śladami Chrystusa

U progu Wielkiego Postu chcemy zabrać Państwa na wędrówkę po Ziemi Świętej, miejscu narodzin, działania, śmierci i zmartwywchwstania Jezusa Chrystusa. Może to być okazja do poznania (lub przypomnienia sobie) miejsc i wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat. Może to tez być przyczynek do głębszego duchowego przeżycia czasu Wielkiego Postu. Wykład wygłosi Jan Gać, historyk, podróżnik i publicysta, autor kilkunastu książek, w tym o Ziemi Świętej. Zapraszamy w czwartek 27 lutego o g. 17:30, ŁDK, s. 308.

Spotkanie sfinansowane zostało przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO

***

W 75. rocznicę zamordowania więźniów Radogoszcza

Katolicki Klub im. św. Wojciecha i redakcja „Aspektu Polskiego” zapraszają na spotkanie na temat niemieckiego więzienia na Radogoszczu. W nocy 17/18 stycznia 1945 r. wycofujący się z Łodzi Niemcy bestialsko spalili żywcem więźniów Radogoszcza. Zginęło 1500 osób. Ocalało kilkadziesiąt osób. Odpowiedzialność za zbrodnie poniosła tylko część oprawców. W 75. rocznicę tej tragedii chcemy przypomnieć tę dramatyczną historię. Wykład wygłosi
Wojciech Źródlak, wieloletni kustosz w Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz. Zapraszamy w czwartek 16 stycznia 2020 r. o godz. 17.30 do Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18, sala 408.

Spotkanie sfinansowane zostało przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu #FIO

Film ze spotkania można obejrzeć na kanale Aspekt Polski na youtube

Przeczytaj relację ze spotkania:  75 lat po niemieckiej zbrodni na Radogoszczu (Aspekt Polski nr 265 – luty 2020 r.)

***

Dr Jan Przybył, Kto rządzi w internecie…

19 grudnia 2019 r.

Relacja ze spotkania w styczniowym wydaniu „Aspektu Polskiego”

***

Henryk Nicpoń – Gen. Tadeusz Rozwadowski, współtwórca polskiej niepodległości, bohater wojny polsko-sowieckiej, ofiara sanacji. 

27 listopada 2019 r.

Henryk Nicpoń – dziennikarz, prawnik, autor książki pt. Polowanie na generała. Piłsudski kontra Rozwadowski oraz książek poświęconych historii i kulturze Bieszczadów.

Przeczytaj relację ze spotkania – Tragiczne losy Ojców Niepodległości – Aspekt Polski nr 263 (grudzień 2019)

***

Wisława Jordan, Łódź, jakiej nie znamy. Architektura i sztuka secesji w Łodzi

9 października 2019 r.

Wisława Jordan – historyk sztuki, wykładowca Wyższej Szkoły Projektowania oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, muzealnik i rzeczoznawca, autorka uznanej książki „W kręgu łódzkiej secesji”.

Przeczytaj relację ze spotkania: Łódź, jakiej nie znamy – Aspekt Polski nr 261

***

Dr Artur Ossowski, Bohaterowie Września’39 na Ziemi Łódzkiej por. pil. Tadeusz Jeziorowski (1908-1939)

12 września 2019 r.

dr Artur Ossowski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Przeczytaj relację ze spotkania: Bohaterowie Września’39 na Ziemi Łódzkiej por. pil. Tadeusz Jeziorowski (1908-1939) – Aspekt Polski nr 260

***

Ks. dr Roman Piwowarczyk, Historia poszukiwań Arki Noego

23 maja 2019 r.

Ks. Roman Piwowarczyk

Przeczytaj relację ze spotkania: W poszukiwaniu Arki Noego – Aspekt Polski nr 257-258

***

Dr Andrzej Wronka, O wartościach w kulturze i wychowaniu

28 kwietnia 2019 r.

Przeczytaj relację ze spotkania: Kultura musi służyć dobru – Aspekt Polski nr 256