Blisko tysiąc osób uczestniczyło w widowisku „Święta Pani z Parzna”

Blisko tysiąc osób przyjechało do Parzna, by oddać hołd Wandzie Malczewskiej i uczestniczyć w widowisku „Święta Pani z Parzna”. W strojach ludowych, historycznych i bez przebrania, całymi rodzinami i zorganizowanymi grupami z całego województwa łódzkiego oraz z innych dalszych miast, jak Radom i Opole zmierzali w niedzielne przedpołudnie pielgrzymi.

Mszy Świętej przewodniczył Ks. Bp Ireneusz Pękalski,  który w homilii przywołując skromność, wierność Bogu i Polsce Wandy Malczewskiej, wyraził radość, że tak wiele osób chciało oddać Jej cześć. – Przyjeżdżam tu często na archidiecezjalne pielgrzymki do Parzna – mówił Ks. Bp Pękalski – ale takich tłumów nie pamiętam.

Uroczystość rozpoczęła się na parafialnym cmentarzu, gdzie odegrano krótkie przedstawienie przy zachowanym, choć od 1923 r. pustym, grobie Wandy Malczewskiej. Następnie  przeszliśmy procesjonalnie do kościoła. Białą trumnę nieśli żołnierze w towarzystwie panien w białym sukniach. Po Mszy Świętej dalsza część uroczystości odbyła się przy krypcie Wandy Malczewskiej.

Ostatnia część imprezy to poczęstunek, przygotowany przez miejscowe koła gospodyń wiejskich, oraz koncert orkiestry dętej w Magdalenowie i góralskiej kapeli Beskid.

Organizatorem widowiska był Katolicki Klub im. Św. Wojciecha w Łodzi, wydawca miesięcznika „Aspekt Polski” we współpracy z parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Klukach. Honorowy patronat objął Ks. Abp Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki oraz Renata Kaczmarkiewicz Wójt Gminy Kluki. Impreza została dofinansowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska.

Już wkrótce: Galeria zdjęć…