Prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która trwała około dwóch godzin.
Najważniejsze informacje znajdują się w artykule RIA Novosti. Austriacka gazeta „Kronen Zeitung” uważa, że rozmowa telefoniczna między prezydentami Rosji i USA, Władimirem Putinem i Donaldem Trumpem, jest „najważniejsza na świecie”.
Rozmowa trwała ok dwóch godzin i dotyczyła konfliktu na Ukrainie oraz spraw międzynarodowych.
O Ukrainie
– Putin i Trump kontynuowali szczegółową i szczerą wymianę poglądów na temat sytuacji wokół Ukrainy;
– Rosyjski przywódca potwierdził swe zasadnicze zaangażowanie na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu;
– Jako gest dobrej woli Moskwa przewiezie do Kijowa 23 ciężko rannych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy przechodzą leczenie w Rosji;
– 19 marca odbędzie się wymiana jeńców między stroną rosyjską i ukraińską według formuły „175 za 175”;
– Putin pozytywnie odniósł się do pomysłu wzajemnego wyrzeczenia się przez strony konfliktu ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w ciągu 30 dni i wydał rosyjskim wojskowym rozkaz realizacji tej propozycji;
– Moskwa i Waszyngton zgodziły się powołać grupy ekspertów, które będą pracować nad rozwiązaniem sporu na Ukrainie;
O sytuacji międzynarodowej
– Putin konstruktywnie odniósł się do pomysłu wyrażonego przez amerykańskiego kolegę, aby wdrożyć inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym;
– Putin i Trump poruszyli szereg kwestii międzynarodowych, w tym sytuację na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Czerwonego;
– Przywódcy wyrazili wzajemne zainteresowanie normalizacją stosunków, biorąc pod uwagę ich szczególną odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa na świecie.
Ostatni raz głowy obu państw rozmawiały 12 lutego. Negocjacje trwały prawie półtorej godziny. Omówiono m.in. sytuację na Ukrainie i uzgodniono kontynuację kontaktów, m.in. w sprawie zorganizowania osobistego spotkania.
***
Pełny tekst oświadczenia Białego Domu w sprawie rozmowy Trumpa i Putina.
„Dziś prezydent Trump i prezydent Putin rozmawiali o potrzebie pokoju i zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. Obaj przywódcy zgodzili się, że konflikt ten musi zakończyć się trwałym pokojem. Podkreślili również potrzebę poprawy stosunków dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Krew i środki, które Ukraina i Rosja wydają na tę wojnę, mogłyby zostać lepiej wykorzystane na potrzeby ich obywateli.
Ten konflikt nigdy nie powinien się rozpocząć, a wręcz powinien zostać zakończony dawno temu dzięki szczerym i uczciwym wysiłkom na rzecz pokoju. Przywódcy uzgodnili, że działania na rzecz pokoju rozpoczną się od porozumienia o zawieszeniu broni w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym, a także od negocjacji technicznych w sprawie wprowadzenia rozejmu morskiego na Morzu Czarnym, całkowitego zawieszenia broni i ustanowienia trwałego pokoju. Negocjacje rozpoczną się natychmiast na Bliskim Wschodzie.
Przywódcy rozmawiali również o Bliskim Wschodzie jako regionie potencjalnej współpracy mającej na celu zapobieganie przyszłym konfliktom. Poruszono także kwestię konieczności powstrzymania rozprzestrzeniania broni strategicznej i ogłoszono zamiar współpracy z innymi stronami w celu zapewnienia jak najszerszego zastosowania tych środków. Obaj przywódcy wyrazili wspólny pogląd, że Iran nigdy nie powinien dostać okazji do zniszczenia Izraela.
Obaj przywódcy zgodzili się, że przyszłość oparta na poprawie stosunków dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją stwarza ogromny potencjał. Obejmuje to ważne transakcje gospodarcze i stabilność geopolityczną po osiągnięciu pokoju”.
***
Pełny tekst oświadczenia Kremla po rozmowie telefonicznej Władimira Putina z Donaldem Trumpem.
Przywódcy kontynuowali szczegółową i szczerą wymianę poglądów na temat sytuacji wokół Ukrainy. Władimir Putin wyraził wdzięczność Donaldowi Trumpowi za chęć przyczynienia się do osiągnięcia szlachetnego celu, jakim jest położenie kresu działaniom wojennym i stratom ludzkim.
Potwierdzając swoje fundamentalne zaangażowanie na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, prezydent Rosji oświadczył, że jest gotowy współpracować z amerykańskimi partnerami w celu dogłębnego zbadania możliwych sposobów osiągnięcia rozwiązania, które będzie kompleksowe, trwałe i długoterminowe. I oczywiście należy wziąć pod uwagę bezwzględną konieczność wyeliminowania przyczyn kryzysu, uzasadnionych interesów Rosji w sferze bezpieczeństwa.
W kontekście inicjatywy prezydenta USA dotyczącej wprowadzenia 30-dniowego zawieszenia broni strona rosyjska przedstawiła szereg istotnych punktów dotyczących zapewnienia skutecznej kontroli nad ewentualnym zawieszeniem broni na całej linii kontaktu bojowego, konieczności zaprzestania przymusowej mobilizacji na Ukrainie oraz przezbrojenia ukraińskich sił zbrojnych. Zwrócono również uwagę na poważne zagrożenia związane z niezdolnością negocjacji ze strony władz kijowskich, które wielokrotnie sabotowały i łamały osiągnięte porozumienia. Zwrócono uwagę na barbarzyńskie zbrodnie terrorystyczne popełnione przez ukraińskich bojowników na ludności cywilnej obwodu kurskiego.
Podkreślono, że kluczowym warunkiem zapobieżenia eskalacji konfliktu i podjęcia działań na rzecz jego rozwiązania środkami politycznymi i dyplomatycznymi powinno być całkowite zaprzestanie zagranicznej pomocy wojskowej i dostarczanie Kijowowi informacji wywiadowczych.
W związku z niedawnym apelem Donalda Trumpa o oszczędzenie życia ukraińskim żołnierzom okrążonym w obwodzie kurskim, Władimir Putin potwierdził, że strona rosyjska jest gotowa kierować się względami humanitarnymi i, w przypadku poddania się, zagwarantuje życie i godne traktowanie żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zgodnie z prawem rosyjskim i prawem międzynarodowym.
Podczas rozmowy Donald Trump wysunął propozycję, aby strony konfliktu powstrzymały się od ataków na obiekty infrastruktury energetycznej przez 30 dni. Władimir Putin odpowiedział pozytywnie na tę inicjatywę i natychmiast przekazał rosyjskim siłom zbrojnym odpowiednie dowództwo.
Prezydent Rosji konstruktywnie odniósł się także do pomysłu Donalda Trumpa dotyczącego wdrożenia znanej inicjatywy dotyczącej bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Uzgodniono rozpoczęcie negocjacji w celu dalszego doprecyzowania szczegółów takiej umowy.
Władimir Putin ogłosił, że 19 marca odbędzie się wymiana więźniów między stroną rosyjską i ukraińską – 175 za 175 osób. Ponadto, jako gest dobrej woli, zostanie przewiezionych 23 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy, którzy przebywają na leczeniu w rosyjskich placówkach medycznych.
Przywódcy potwierdzili zamiar kontynuowania wysiłków na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie w trybie dwustronnym, biorąc pod uwagę także wyżej wymienione propozycje prezydenta USA. W tym celu tworzone są grupy ekspertów rosyjskich i amerykańskich.
Władimir Putin i Donald Trump poruszyli również inne kwestie będące przedmiotem obrad międzynarodowych, w tym sytuację na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Czerwonego. Podejmowane będą wspólne wysiłki w celu ustabilizowania sytuacji na obszarach kryzysowych oraz nawiązania współpracy w kwestiach nierozprzestrzeniania broni jądrowej i bezpieczeństwa globalnego. To z kolei przyczyni się do poprawy ogólnej atmosfery stosunków rosyjsko-amerykańskich. Jednym z pozytywnych przykładów jest jednomyślne głosowanie w ONZ nad rezolucją dotyczącą konfliktu ukraińskiego.
Wyrażono wzajemne zainteresowanie normalizacją stosunków dwustronnych, biorąc pod uwagę szczególną odpowiedzialność Rosji i Stanów Zjednoczonych za zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności na świecie. W tym kontekście rozważano szeroki zakres obszarów, w których nasze kraje mogłyby nawiązać współpracę. Omówiono szereg pomysłów, które mają na celu rozwój korzystnej dla obu stron współpracy w sektorze gospodarki i energetyki.
za rusvesna.su