Słowacja wstrzymuje szczepienia AstraZeneką. Zmarła 47-latka

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało we wtorek o wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką preparatem firmy AstraZeneca. Decyzja ma związek z informacją Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL) o zgonie 47-letniej kobiety po podaniu szczepionki AstraZeneca. Szczepionka będzie nadal podawana na Słowacji osobom, które czekają na drugą dawkę preparatu.

– Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka możliwych rozwiązań, jak będziemy podchodzić do tej sprawy na Słowacji. Wykonujemy wszystkie potrzebne ekspertyzy i przekażemy informacje jeszcze w tym tygodniu – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka resortu zdrowia Zuzana Eliaszova.

Zmarła 47-latka

Sekcja zwłok 47-letniej kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca.

U kobiety stwierdzono także genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem. SUKL uznał jednak, że istnieje prawdopodobny związek między szczepieniem kobiety i zakrzepem krwi.

Szczepionkę firmy AstraZeneca podawano na Słowacji osobom w wieku od 18. do 44. roku życia. Wcześniej podawano ją osobom do 59 roku życia.

Według ostatnich badań opinii publicznej większość Słowaków ufa szczepionce Pfizer/BioNTech. Preparat firmy AstraZeneca jest jednym z najmniej popularnych w kraju.

za polsatnews.pl

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-05-11/slowacja-wstrzymuje-szczepienia-astrazeneca-zmarla-47-latka/?ref=aside_najnowsze