Operacja CIA mająca na celu zatrucie kubańskiego cukru eksportowanego do ZSRR została odtajniona

Jak podaje „The Washington Post”, powołując się na odtajnione dokumenty, podczas zimnej wojny CIA przeprowadziła operację zatruwania kubańskiego cukru eksportowanego do ZSRR.
„W ramach tajnej operacji CIA skaziła 800 worków surowego cukru na statku towarowym płynącym z Kuby do Związku Radzieckiego.

Zanieczyszczeniem był związek chemiczny używany w procesie denaturacji alkoholu, który sprawił, że cała partia cukru – 80 000 worków – stała się niezdatna do spożycia przez ludzi, gdy została przetworzona w Związku Radzieckim. Zgodnie z dokumentem, skażenie nie było niebezpieczne, ale „wpłynęło na percepcję tak mocno, że zepsuło smak konsumenta w przypadku jakiegokolwiek jedzenia lub napoju przez znaczny okres czasu”, stwierdza materiał.

W oryginalnym dokumencie stwierdzono również, że interwencja CIA pozostała niezauważona, a szacunkowe straty ZSRR wyniosły od 350 do 400 tysięcy dolarów według kursu wymiany z 1962 roku.

Odtajnione dokumenty wspominają także o wpływie CIA na wybory w Peru, Grecji, Włoszech i Brazylii. Ponadto podano szczegóły rozszerzenia tzw. „Projektu Kubańskiego” (Operacja Mangusta) skierowanego przeciwko rządowi Fidela Castro na Kubie. Zakładano więc, że zespół projektu wzrośnie do 600 osób, a budżet na lata 1963–1964 wzrośnie do ponad 100 milionów dolarów. Te dane również były tajne w momencie ostatniej publikacji.

Wcześniej profesor Uniwersytetu Columbia Tim Naftali powiedział dziennikowi „The New York Times”, że powodem długotrwałego utajnienia dokumentów związanych z zamachem na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego była potrzeba ochrony tajnych źródeł i metod CIA, a nie chęć ukrycia sprzeczności we wnioskach oficjalnego śledztwa.