Ks. Abp Tadeusz Wojda został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Ks. Abp T. Wojda

Metropolita gdański, arcybiskup Tadeusz Wojda przez następne pięć lat pokieruje Konferencją Episkopatu Polski. Jego zastępcą został metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny. Decyzje te podjęto podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski reprezentuje biskupów na zewnątrz. Zwołuje zebrania głównych organów episkopatu. Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup Tadeusz Wojda ma 67 lat. W 1976 roku wstąpił do pallotynów, a 8 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach uzupełniających w Rzymie w 1990 roku podjął pracę w ówczesnej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której w 2012 roku został podsekretarzem. 12 kwietnia 2017 roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim, zaś 2 marca 2021 metropolitą gdańskim.

Nowy przewodniczący episkopatu nie kryje ogromu stojących przed nim zadań:

„Nie spodziewałem się, że mimo mojego krótkiego doświadczenia biskupiego – zaledwie 7 lat, będę wybrany na przewodniczącego. Jest to duży kredyt zaufania. Postaram się, żeby jak najlepiej na to odpowiedzieć we współpracy z całą konferencją, bo potrzeba nam właśnie, żebyśmy budowali jedność, żebyśmy wspólnie tworzyli tę konferencję, która będzie przewodzić Kościołowi w Polsce” – zaznaczył abp Wojda.

Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dostrzega sporo zadań stojących przed Kościołem w Polsce.

„Myślę, że tych wyzwań jest bardzo dużo. Po pierwsze mamy całe wyzwanie tworzenia Kościoła synodalnego. To jest bardzo długi proces, który wymaga od nas otwarcia się, szukania współpracy ze świeckim i których jest bardzo dużo, ale musimy ich jakoś jeszcze bardziej dynamizować, włączać. Po drugie, mamy też dzisiaj wyzwania społeczne, czy to rodzina, czy to jest młodzież czy katecheza, relacje Kościół – państwo. Tych wyzwań jest naprawdę bardzo dużo” – powiedział abp Wojda.

Nowy zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Kupny ma 68 lat, a święcenia kapłańskie przyjął 31 marca 1983 roku w Katowicach. Uzyskał doktorat w zakresie filozofii i socjologii. W 2006 został biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej, zaś w 2013 roku arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

za O. Stanisław Tasiemski OP – Warszawa