Zmarł ks. Arcybiskup Janusz Bolonek

BolonekNie żyje ś.p. Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Janusz Bolonek, Nuncjusz Apostolski Senior, Biskup Tytularny Madauro (Afryka). Wielki czciciel św. Faustyny i Przyjaciel parafii Św. Faustyny w Łodzi. Ks. Arcybiskup Senior  zmarł wczoraj, 2 marca 2016 roku w 55 roku kapłaństwa i 27 roku biskupstwa. Miał 78 lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 5 marca 2016 roku o godzinie 19.00 Mszą świętą żałobną sprawowaną w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

Msza święta pogrzebowa będzie sprawowana w niedzielę 6 marca 2016 roku o godzinie 13.30. w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Trzech Króli w Dłutowie koło Pabianic. Po Mszy świętej nastąpi złożenie Ciała do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Ks. Abp Janusz Bolonek urodził się 6 grudnia 1938 roku w Hucie Dłutowskiej niedaleko Pabianic. W 1961 roku ukończył łódzkie Wyższe Seminarium Duchowne i przyjął święcenia kapłańskie. Studiował także m.in. w Papieskiej Akademii Dyplomatycznej. Był doktorem teologii i prawa kanonicznego. Gdy przeszedł na emeryturę, wrócił do swej rodzinnej diecezji i zamieszkał w Łodzi.

Od początku lat 70. XX wieku pracował w watykańskich placówkach dyplomatycznych w Nikaragui, Stanach Zjednoczonych, Egipcie, a w latach 1979–1989 był zatrudniony w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

W Sekretariacie Stanu pracował Zespole w ds. Stałych Kontaktów Roboczych między Stolicą Apostolską a Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przygotowywał też podróże apostolskie Jana Pawła II do Polski w latach 1983 i 1987. W 1989 był członkiem Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i władz PRL zajmującej się wznowieniem stosunków dyplomatycznych między obiema stronami.

25 września 1989 został mianowany nuncjuszem apostolskim w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a 20 października 1989 został podniesiony do godności arcybiskupa. Sakrę biskupią otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II.

Postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 2 października 2012 „za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Stolicą Apostolską, za działalność na rzecz środowisk polonijnych i promowanie polskiej kultury” został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.