Zawisza i Winnicki skazani za znieważenie policjantów i podżeganie do przemocy

Zawisz-WinnickiSąd skazał działaczy Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego i Artura Zawiszę za łamanie prawa podczas antyrządowej manifestacji narodowców pod Sejmem. Zawisza i Winnicki, który dziś jest posłem Kukiz’15, zostali skazani w ubiegłym tygodniu przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Chodzi o manifestację Ruchu Narodowego z połowy czerwca 2014 r. przeciwko rządowi PO-PSL. Część z manifestujących chciała wejść na teren Sejmu, interweniowała policja.

Jak podaje gazeta.pl, Artur Zawisza został oskarżony o znieważenie policjanta. Nazwał go bandytą. Zawisza stanął przed kordonem policji, gdy ta odpychała narodowców. Groził jednemu z funkcjonariuszy, co widać na filmie z interwencji, który nadal jest dostępny w internecie: „Co się śmiejesz, bandyto, już jesteś zapamiętany. Bandyto!”. Robertowi Winnickiemu postawiono zaś zarzut podżegania do stosowania przemocy wobec policji w celu zmuszenia jej do odstąpienia od działań, które uniemożliwiały manifestującym wejście na teren Sejmu. Winnicki przez urządzenie nagłaśniające nakłaniał narodowców do ruszenia na kordon policji i przerwania go siłą, w efekcie czego policja musiała użyć środków przymusu. Do ruszenia na Sejm nawoływał też Zawisza. Mówił: „Zapraszam”, „Nie bójcie się”. Za to nie postawiono mu jednak zarzutu.
Sąd obu uznał za winnych. Zawiszę skazał na 2 tys. zł grzywny, a Winnickiego na 2250 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny. Oprócz nich sąd skazał też na grzywny (po 1 tys. zł) czterech narodowców, którzy siłą chcieli przerwać kordon policji.
Winnicki ma jeszcze jeden proces związany z organizacją prawicowego marszu w Święto Niepodległości 11 listopada w 2014 r. Prokuratura oskarża go o znieważenie w mediach byłego szefa policji Marka Działoszyńskiego. Winnicki odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące Marszu Niepodległości, którego był współorganizatorem. Oceniał działania policji, która zabezpieczała marsz oraz kontrolowała zjeżdżające na niego osoby z różnych rejonów Polski. O szefie policji Winnicki powiedział, że jest „bandytą w mundurze”, „politycznym pachołkiem” i działa na polityczne zlecenie. Jego słowa wyemitowała TVP Info. Sprawa czeka na wyrok.

Oświadczenie w sprawie Winnicki umieścił na portalu Facebook. „Afera taśmowa – kogo skazują sądy? Bolek Bolkiem, a tymczasem zapadły wyroki w sprawie afery taśmowej. Konkretnie – wyroki za manifestacje antyrządowe Ruchu Narodowego, które organizowaliśmy po wybuchu afery taśmowej. Jako jedyni wyprowadziliśmy wtedy ludzi na ulicę, domagając się dymisji rządu Tuska, Sienkiewicza i spółki. Wśród skazanych – m.in. Artur Zawisza i ja” – czytamy w oświadczeniu.

za gazeta.pl/onet.pl