Zatrzymano dwóch podejrzanych w sprawie zabójstwa Niemcowa

NiemcowBorSzef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksander Bortnikow poinformował w sobotę, że zatrzymano dwóch podejrzanych w sprawie zabójstwa polityka Borysa Niemcowa.
„W wyniku przeprowadzonych prac dziś zatrzymano dwóch podejrzanych o dokonanie tego przestępstwa. To niejaki Gubaszew Anzor i Dadajew Zaur. Poinformowano o tym głowę państwa” – powiedział Bortnikow.

Szef SFB dodał też, że podejrzani pochodzą z Kaukazu. „Na dzień dzisiejszy przeprowadzane są czynności operacyjne i niezbędne działania operacyjno-dochodzeniowe” – dodał.

Aleksander Bortnikow przypomniał, że „prezydent Władimir Putin polecił FSB, MSW i Komitetowi Śledczemu Rosji utworzenie wspólnej grupy operacyjno-dochodzeniowej, która zbada okoliczności zabójstwa Borysa Niemcowa”.

Sąd dzielnicy Basmannyj w Moskwie 8 marca może rozpatrzeć prośbę śledczych o aresztowanie podejrzanych w sprawie zabójstwa polityka Borysa Niemcowa.

Zgodnie z rosyjskim prawem śledczy mają 48 godzin na zwrócenie się z prośbą do sądu o wybór środka zapobiegawczego.

„Dziś sąd nie pracuje, a jutro, 8 marca, dyżuruje sędzia. W poniedziałek, 9 marca, sąd jest również zamknięty” – powiedziała rzecznik prasowa sądu Anna Fadiejewa.

Anny Durickiej, głównego świadka zabójstwa Borysa Niemcowa, w związku z zatrzymaniem domniemanych morderców na razie nie wezwano do Moskwy, poinformował o tym jej adwokat.

Natomiast rosyjski dziennik „Kommiersant” twierdzi natomiast, że dwaj mężczyźni zatrzymani pod zarzutem zabójstwa Borysa Niemcowa, prawdopodobnie przyznali się do winy.

„Kommiersant” pisze, że zatrzymanie domniemanych zabójców Niemcowa było możliwe dzięki analizie nagrań z kamer wideo. Gazeta podaje, że w śledztwie policyjnym początkowo nie było głównego motywu zabójstwa.

Śledczy skoncentrowali się na analizowaniu nagrań z kamer rozmieszczonych na moście, gdzie zabito Niemcowa, a także na drogach, po których autem mieli poruszać się przestępcy. Potem dane ich samochodu zostały wpisane do ogólnorosyjskiej bazy systemu „Potok”, który pozwala określić numery rejestracyjne.

To z kolei miało umożliwić odtworzenie – z kamer wideo – tras, którymi zabójcy przemieszczali się autem w ostatnich dniach przed przestępstwem. Potem śledczy mieli zidentyfikować twarz zabójcy oraz wygląd osoby, która mu pomagała.

Borys Niemcow, który w przeszłości zajmował wiele wysokich stanowisk w rosyjskim rządzie, a następnie przeszedł do opozycji, został zastrzelony w Moskwie 28 lutego. Śledczy rozpatrują kilka wersji zbrodni, w tym zabójstwo na zlecenie.

We wtorek Niemcow został pochowany na cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie.

za pl.sputniknews.com/onet.pl