Żaneta Pawłowska, Jest takie miejsce, w którym rodzi się nadzieja…

203m69 lat temu, w Oświęcimiu, bohaterska położna Stanisława Leszczyńska, z narażeniem własnego życia, ratowała noworodki, które rodziły się w piekle obozowym. Miała odwagę sprzeciwić się doktorowi Mengele, mówiąc mu prosto w twarz, że nie wolno zabijać dzieci.

Przed kilkunastu laty Centrum Służby Rodzinie w Łodzi obrało Stanisławę Leszczyńską, będącą wzorem zaangażowania na rzecz dziecka i rodziny, na patronkę swoich działań.
„Szczęście osoby i społeczności ludzkiej oraz chrześcijańskiej wiąże się ściśle z pomyślną sytuacją wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej” – tymi słowami rozpoczyna się dekret Arcybiskupa Władysława Ziółka z 1998 roku, powołujący Centrum Służby Rodzinie. Ponad 60 tysięcy udzielonych bezpłatnych porad (prawnych, psychologicznych, rodzinnych i socjalnych), tysiąc matek w ciąży i z małymi dziećmi w Domu Samotnej Matki, kilka tysięcy małżeństw przygotowanych do porodu przez Szkołę Rodzicielstwa, 1650 adoptowanych dzieci w ramach Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, każdego dnia 120 gorących posiłków w ramach Jadłodajni dla ubogich – to część rezultatów działalności Centrum Służby Rodzinie.
W 2005 roku Centrum Służby Rodzinie powołało Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja”, która wspierała finansowo budowę Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi i nadal pomaga w bieżącym prowadzeniu tej placówki. Poza opieką nad samotnymi bezdomnymi matkami, Fundacja pomaga rodzinom z trudnościami wychowawczymi, współfinansuje paczki dla ubogich matek w ramach Funduszu Ochrony Macierzyństwa, a także wspiera leczenie niepłodnych małżeństw.
Działania Fundacji możliwe są dzięki wsparciu Darczyńców – wspaniałych ludzi, którzy są czuli na nieszczęście bliźnich. To dzięki ludziom dobrej woli, poprzez ręce pracowników Fundacji, dzieje się wiele dobra. Pisane są piękne historie, takie jak opowieść o A nie, która niedawno opuściła Dom Samotnej Matki, przeprowadzając się do swojego mieszkania. Rok temu trafiła do Domu w dwójką malutkich dzieci. Była przerażona, uciekała z domu od agresywnego męża alkoholika. Jej synek, Maciek, przez pierwsze noce chował się pod łóżkiem, pamiętając o niedawnym koszmarze w domu rodzinnym. Opuszczając Dom, Anna była już inną osobą. Jak sama powiedziała: Dom dał jej siłę i wiarę, że ona i jej dzieci nie są na przegranej pozycji, że ich życie może być wygrane. Maciek jest teraz roześmianym chłopcem, zapomniał o dramacie, którego był świadkiem.
Obecnie Fundacja prowadzi akcję „Zaproś do stołu i zostań Posilnym Bohaterem”, której celem jest zbiórka pieniędzy na wyposażenie kuchni i stołówki dla samotnych bezdomnych matek i ich dzieci.
Aktualnie mamy i dzieci spożywają posiłki w malutkiej stołówce Centrum Służby Rodzinie, służącej jednocześnie osobom ubogim w ramach Jadłodajni; posiłki przygotowywane są we wspólnej kuchni. Jest ciasno, czternastoletni sprzęt jest mocno zużyty. W powstającym Kompleksie Żywieniowym znajdować będą się m.in. nowa kuchnia i stołówka.
Fundacja zaprasza wszystkich, którym los innych nie jest obojętny, aby stali się Posilnymi Bohaterami. Posilny Bohater to ten, kto dając siłę innym, sam staje się Siłaczem. Poprzez wpłatę darowizny na wyposażenie kuchni i stołówki w budowanym Kompleksie Żywieniowym, realnie nakrywamy do stołu, przy którym zasiądą samotne bezdomne matki i ich dzieci, aby zjeść posiłek jak w domu, którego nie mają. Tylko nie będąc głodnym, można mierzyć się ze światem. Dary tych, którzy chcą się stać Bohaterami, posilą nie tylko ciała matek i ich dzieci, ale wzmocnią psychikę, dadzą energię sercom i pozwolą uwierzyć, że możliwe jest rozpoczęcie wszystkiego od nowa – bez strachu przed jutrem. Posilnym Bohaterem można stać się, wpłacając darowiznę na konto: 43 1140 1108 0000 2031 5500 1001 z dopiskiem: Zaproś do stołu.
Kwota 20, 50 czy 100 zł będzie cegiełką, dzięki której Darczyńcy zapiszą się w historii miejsca, które zadba nie tylko o ciało Potrzebujących, ale wraz z Posilnymi Bohaterami, wzmocni ich ducha.
W działalność Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja” można włączyć się również, przekazując na Fundację 1% swojego podatku, gdy będziemy wypełniać PIT. Wystarczy w odpowiednią rubrykę PIT wpisać jedynie nr KRS: 0000262774. To bardzo proste, nic nie kosztuje, a tak wiele znaczy.
Z bieżącą działalnością Fundacji można zapoznać się na: www.FundacjaNadzieja. org