Zamach w Barcelonie: furgonetka wjechała w ludzi

Do zdarzenia doszło na ulicy La Rambla w pobliżu Placu Katalońskiego. Według pierwszych informacji mediów w zamachu zginęło 13 osób. Wiele osób jest rannych. Centrum miasta jest zablokowane. Jak informują hiszpańskie media, podejrzany został już zatrzymany. Hiszpańska policja potwierdziła, że był to atak terrorystyczny.

 

Barcelona. 17 sierpnia: W centrum miasta na bulwarze Las Ramblas furgonetka wjechała w tłum ludzi. Policja poinformowała, że jest to zamach terrorystyczny. Najnowsze informacje znajdziesz tutaj
Londyn. 3 czerwca: Trzech zamachowców wjechało samochodem dostawczym na londyńskim moście London Bridge w tłum ludzi. Sprawcy zamachu wyskoczyli z samochodu i rzucili się z nożami na ludzi w pobliskiej uczęszczanej dzielnicy Borough Market. Zabili siedem osób i ranili kilkadziesiąt. Ostatecznie zostali zastrzeleni przez policję.
Sztokholm. 7 kwietnia: Domniemany islamista Rachmat Akilow wjechał skradzioną ciężarówką w ulicę handlową w centrum Sztokholmu, zabijając pięć osób. Policja zatrzymała Akilowa, pochodzącego z Uzbekistanu, uważanego za zwolennika tzw. „Państwa Islamskiego”.
Londyn. 22 marca: Domniemany islamski zamachowiec Khalid Masood na moście Westminster Bridge w Londynie potrącił samochodem kilka osób, po czym wtargnął na teren brytyjskiego parlamentu śmiertelnie raniąc nożem jednego z policjantów. 52-latek, który przeszedł na islam, zabił pięć osób i kilkadziesiąt ranił. Został zastrzelony przez policję. Tzw „Państwo Islamskie” zapisało ten czyn na swoje konto.
Berlin. 19 grudnia 2016: Tunezyjczyk Anis Amri dokonał zamachu na jarmark świąteczny koło berlińskiego kościoła Gedaechtniskirche. Ciężarówką skradzioną polskiemu spedytorowi wjechał w ludzi spacerujących po jarmarku. Do zamachu, który przypisało sobie tzw „Państwo Islamskie” zginęło 12 osób, ponad 40 zostało rannych. 23 grudnia Amri został zabity w Sesto San Giovanni koło Mediolanu przez patrol policji.
Nicea. 14 lipca 2016: Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel podczas festynu w dniu francuskiego święta narodowego staranował ciężarówką tłum na bulwarze, zabijając 86 osób i raniąc ponad 400. Czyn ten przypisało sobie tzw. „Państwo Islamskie”.
Montreal. Październik 2014: 25-letni kanadyjski konwertyta na przedmieściu Montrealu staranował samochodem trzech żołnierzy. Zabił jednego z nich, drugiego ranił. Podczas pościgu został zastrzelony przez policję.
Londyn. Maj 2013: Dwóch londyńczyków pochodzenia nigeryjskiego potrąciło samochodem żołnierza Lee Rigby’ego, po czym zadali mu śmiertelne ciosy nożem. Jeden z zamachowców oświadczył, że „chciał pomścić muzułmanów zabitych przez brytyjskich żołnierzy”.
Dostępna broń
Szef propagandy tzw. „Państwa Islamskiego” Abu Muhammad al-Adnani we wrześniu 2014 wezwał muzułmanów do zabijania „niewiernych” w zachodnich państwach w zemście za udział ich krajów w walce z tzw. „Państwem Islamskim”. Rzecznik ISIS wymienił różne sposoby zabijania cywilów i żołnierzy, bez większych logistycznych nakładów np. posługując się nożami czy taranując ludzi samochodami.

 

za interia.pl