Wynik wyborów we Francji kluczowy dla UE

Nie ulegajcie złudzeniom – Bruksela naprawdę obawia się zwycięstwa populistów w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji. Jeżeli prawicowa i zatwardziała eurosceptyczka Marine Le Pen zwycięży w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się 7 maja, przyszłość projektu europejskiego może stanąć pod znakiem zapytania. Wówczas nawet Brexit będzie czymś tak łagodnym, jak spacer po parku.

W trakcie niedawnej debaty Marine Le Pen stwierdziła, iż chce, by Francja była „prawdziwym państwem”, a nie tylko „fragmentem Unii Europejskiej”. Ostatnio wycofała się nieco z żądań bezwarunkowego wyprowadzenia Francji z Unii Europejskiej, ale przyznała, że należałoby przeprowadzić referendum. Stwierdziła również, że Francja powinna opuścić strefy euro oraz Schengen, wprowadzić kontrolę graniczą i przywrócić narodową walutę.

Jednak te żądania są niemożliwe do spełnienia, jeśli Paryż zamierza pozostać częścią UE. Jak stwierdził przedstawiciel Komisji Europejskiej: – Nie ma możliwości, by jednocześnie wyjść ze stref euro czy Schengen i pozostać częścią struktur unijnych -.

Jeżeli Marine Le Pen odniesie zwycięstwo, po raz pierwszy od powstania Wspólnoty fotel prezydencki w Pałacu Elizejskim przypadnie eurosceptykowi. Większość sondaży wskazuje na to, że kandydatkę Frontu Narodowego czeka druga tura wyborów, w której będzie musiała uznać wyższość byłego ministra gospodarki Emmanuela Macrona startującego, jako kandydat niezależny.

Choć Komisja rozlicza się z poszczególnymi argumentami Le Pen wymierzonymi w projekt europejski, jak dotąd nie udzieliła poparcia żadnemu z kandydatów.

– Z punktu widzenia Komisji Europejskiej, zwycięstwo Marine Le Pen będzie katastrofą i bezpośrednim zagrożeniem przyszłości projektu europejskiego – przyznaje jeden z przedstawicieli Komisji. – Przetrwamy Brexit, ale Frexitu już nie damy rady przeżyć.

Walka z eurosceptycznym podejściem

Ponieważ wynik wyborów we Francji może mieć głębokie konsekwencje dla Unii, Komisja Europejska woli nie ryzykować. W dość niecodzienny sposób postanowiła – co prawda pośrednio –  zaangażować się we francuską politykę, rozpoczynając kampanię informacyjną, która ma być odpowiedzią na antyeuropejską narrację serwowaną przez Front Narodowy.

Sponsorowana z budżetu europejskiego kampania informacyjna obala koronne argumenty Le Pen, mówiące o tym, że Francja radziłaby sobie o wiele lepiej bez euro, a także, iż Unia Europejska umniejsza siłę nabywczą Paryża.

Choć Komisja rozlicza się z poszczególnymi argumentami Le Pen wymierzonymi w projekt europejski, jak dotąd nie udzieliła poparcia żadnemu z kandydatów. Nie ma jednak wątpliwości, że Bruksela uważa, iż zwycięstwo szefowej Frontu Narodowego byłoby zagrożeniem dla całej Unii.

Komisarz ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici przyznał podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej, że „błędem” byłoby nie reagować na poczynania antyeuropejskich kandydatów pokroju Le Pen.

– Przyszłością Francji jest Europa. Chcemy, by Francja była naszą siłą napędową – przyznał, robiąc jednocześnie przytyk do przewodniczącej Frontu Narodowego. – Nie chcę nawet rozważać szalonych pomysłów wyprowadzenia Francji z Europy, które zniszczyłyby projekt europejski i podkopały pozycję Francji.

Nie tylko Moscovici boi się zwycięstwa Le Pen

– Martwimy się. Nie ma co do tego wątpliwości – przyznaje jeden z pracowników Komisji. – Po decyzji Londynu i wyborach w USA przyszedł czas na Francję.

Jednak lęk przed dojściem skrajnej prawicy do władzy spędza sen z powiek nie tylko członkom Komisji.

Le Pen sądzi się z Sekretarzem Generalnym Parlamentu Europejskiego Klausem Welle, szefem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć (OLAF) Giovannim Kesslerem oraz p.o. dyrektora departamentu dochodzenia OLAF Beatriz Sanz Redrado.

Marine Le Pen twierdzi, że dochodzenie w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu dotacji było inspirowane polityczne. Parlament zaprzecza tym twierdzeniom.

Wszystkie oczy zwrócone na Paryż

Zdaniem wielu urzędników, przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker z uwagą obserwuje rozwój kampanii wyborczej we Francji. Dotychczas spotkał się osobiście z trzema kandydatami na prezydenta, zresztą na ich prośbę – niezależnym Emmanuelem Macronem, konserwatystą François Fillonem oraz socjalistą Benoît Hamonem. Doradcy Junckera śledzą sondaże i prognozy frekwencji, bowiem ten ostatni czynnik może się okazać kluczowy. Według sondaży frekwencja wyniesie około 65 proc. W ostatnich latach najniższa frekwencja w pierwszej rundzie (w 2002 r.) wyniosła 71 proc. Jeden z doradców przewodniczącego Komisji Europejskiej wyjaśnił, że Marine Le Pen nie prosiła o spotkanie z Junckerem.

Na razie przewodniczący Komisji unika konfrontacji, z wyjątkiem okazjonalnej, dość prowokacyjnej deklaracji.

– Unia Europejska przetrwa, ponieważ Le Pen nie zostanie prezydentem Francji – stwierdził w marcowym wywiadzie dla „Bildam Sonntag”.

Na początku roku wszystko wskazywało, że François Fillon, kandydat konserwatywnego obozu Republikanów, jest pewnym kandydatem do objęcia urzędu prezydenta, ale jego przewaga dosłownie wyparowała w następstwie skandalu, gdy okazało się, że wykorzystywał środki publiczne, by zatrudnić żonę i dzieci. Fikcyjne umowy opiewały na wysokie kwoty, a sam Fillon otrzymywał również dość kontrowersyjne podarunki od swojego prawnika.

Według jednego z przedstawicieli krajów skandynawskich, gdy w Brukseli rozmowa schodzi na temat wyborów we Francji, zwolennicy Fillona w Komisji „ze wstydem spuszczają wzrok”. Jego zdaniem po wybuchu afery z zatrudnianiem bliskiej rodziny na fikcyjnych umowach utrzymanie skompromitowanej kandydatury byłoby „nie do pomyślenia” w większości krajów członkowskich.

Wszystko wskazuje na to, że miejsce Fillona zajął proeuropejski kandydat centrum Macron. Większość sondaży wskazuje, że w pierwszej rundzie uzyska poparcie porównywalne z Marine Le Pen, natomiast w drugiej zdecydowanie ją pokona. Brukselscy urzędnicy z pewnością odetchną wówczas z ulgą.

– Nie mam wątpliwości, że Komisja zagłosowaliby na Macrona – przyznał jeden z jej przedstawicieli.

Wysoko postawieni urzędnicy przyznali, że nie powołano żadnej specjalnej „grupy zadaniowej”, która zajęłaby się odpowiedzią na potencjalne zwycięstwo populistów we Francji. W każdym razie nie powołano jej oficjalnie.

Jeśli rozczarowany elektorat Fillona, zamiast poprzeć Macrona, nie weźmie jednak udziału w głosowaniu lub gdy Marine Le Pen zmobilizuje bierną zazwyczaj część elektoratu, Front Narodowy może odnieść zwycięstwo.

Jeden z dyplomatów przyrównuje nadchodzące wybory we Francji do brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii lub wyborów prezydenckich w USA. O wyniku zdecydowali „ludzie, którzy zazwyczaj mają politykę w nosie”.

Wysoko postawieni urzędnicy przyznali natomiast, że nie powołano żadnej specjalnej „grupy zadaniowej”, która zajęłaby się odpowiedzią na potencjalne zwycięstwo populistów we Francji. W każdym razie nie powołano jej oficjalnie.

Jeden z dyplomatów zażartował nawet, że jeśli nawet takowe plany istnieją, są przechowywane w bezpiecznym miejscu w Brukseli lub Berlinie.

– Jeżeli tego rodzaju plan istnieje ani ja, ani wy nie uzyskamy do niego dostępu – stwierdził.

za polotico/onet.pl