Wybory na Ukrainie. Wyniki exit poll: do drugiej tury wchodzi Zełeński i Poroszenko

Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie wejdą Wołodymyr Zełeński (30,4 proc.) i Petro Poroszenko (17,8 proc.). Julia Tymoszenko zdobyła 14,2 proc. – wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez główne ukraińskie ośrodki socjologiczne. Takie dane zostały zebrane do godziny 18. Była premier Julia Tymoszenko oświadczyła w swoim sztabie wyborczym, że sondaże exit poll przeprowadzone przed lokalami podczas wyborów prezydenckich nie odpowiadają rzeczywistości. Tymoszenko zapewnia, że to ona wchodzi do drugiej tury.

Według danych z exit poll, na czwartym miejscu znalazł się kandydat Opozycyjnego Bloku Julij Bojko (9,8 proc.). Dalej – Anatolij Hrycenko (7,1 proc.), Ihor Smeczko (6,4 proc.), Ołeh Ljaszko (4,8 proc.), Ołeksandr Wiłkuł (4,0 proc.), Rusłan Koszułyński (1,8 proc.). Pozostali kandydaci otrzymali mniej niż jeden procent głosów.

Tymczasem kandydatka na prezydenta Ukrainy, była premier Julia Tymoszenko oświadczyła w swoim sztabie wyborczym, że sondaże exit poll przeprowadzone przed lokalami podczas wyborów prezydenckich nie odpowiadają rzeczywistości. – Jest to dopiero pierwszy krok ku wielkiemu zwycięstwu. Exit poll jest wiele, lecz zwycięzca jest jeden – powiedział Zełeński dziękując wyborcom za poparcie.

41-letni aktor jest gwiazdą kabaretu telewizyjnego „Studia Kwartał-95”. Popularność przyniosła mu główna rola w serialu „Sługa Narodu” z 2015 roku. Showman gra w nim nauczyciela Wasyla Hołoborodkę, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie. Na fali popularności serialu w 2017 roku na Ukrainie zarejestrowano partię o nazwie Sługa Narodu.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 20 (19 czasu polskiego). Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie zaplanowana jest na 21 kwietnia. Uzupełnione wyniki badania exit poll zostaną przedstawione ok. godz. 23 (22 czasu polskiego).

W wyborach startowało 39 kandydatów. Liderem sondaży był aktor i komik Wołodymyr Zełeński. O wejście do drugiej tury walczyli była premier Julia Tymoszenko i prezydent Petro Poroszenko.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza ma czas do 30 kwietnia.

za onet.pl