Wspomnienie św. Szczepana pierwszego męczennika

ukamienowanie_szczepanaW drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. Postać św. Szczepana wspominamy jako tego, który w obronie chrześcijaństwa poniósł męczeńską śmierć. Św. Szczepan został ukamienowany przez wrogów chrześcijaństwa, wśród których znajdował się Szaweł, potem Św. Paweł – Apostoł Narodów.

Święty Szczepan, był pierwszym męczennikiem, który oddał swoje życie z wierności i miłości Chrystusowi. Heroiczność, odwaga i poświęcenie z jakimi wytrwał św. Szczepan przy Jezusie są dla nas chrześcijan przykładem, abyśmy i my w swoim codziennym życiu, konsekwentnie dawali świadectwo o Ewangelii, uczyli się tej miłości do nieprzyjaciół, do naszych prześladowców, do tych wszystkich, którzy są wrogami Chrystusa.

– Dla Kościoła św. Szczepan przede wszystkim jest patronem, który nas wzywa do miłości naszych nieprzyjaciół. Jako męczennik pokazuje nam też wiarę, która wymaga ofiarności. Taką wiarę, która jest wezwaniem do oddawania swojego życia – powiedział dla Radia Maryja ks. Marek Paska.

Często wokół siebie możemy spotkać osoby, które są wrogie chrześcijaństwu. św. Szczepan zachęca nas do modlitwy w intencji takich osób, tak jak on sam to uczynił. Podczas gdy go kamienowano wypowiedział słowa: „Panie nie poczytaj im tego grzechu”, po tych słowach skonał.

– To jest dla nas taka wielka mądrość i nauka, żebyśmy nawet pośród naszych wrogów, czy też wrogów Chrystusa, dostrzegali gdzieś z wiarą tych, którzy być może kiedyś staną się Jego wyznawcami – Apostołami tak jak św. Paweł. Zatem obowiązkiem naszym i całego Kościoła jest modlić się za tych, którzy dzisiaj są wrogami Chrystusa po to, żeby kiedyś stali się Jego wyznawcami – powiedział ks. Marek Paska.

za radiomaryja.pl