Władimir Putin i Wiktor Orban podkreślili chęć dobrych relacji Rosji i Węgier

PutOrPrezydent Rosji Władimir Putin i premier Węgier Wiktor Orban podkreślali dzisiaj wolę dobrych stosunków między ich krajami. Orban, który przebywa w Rosji z wizytą roboczą, wskazał, że normalizacja stosunków między UE i Rosją odpowiada interesom Węgier. Rosyjskie media informują, iż Orban podziękował Putinowi za wysiłki, które podejmuje on „mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej”.

– Jesteśmy zadowoleni – mimo wiadomych problemów i spadku w naszej wymianie handlowej – z charakteru i jakości naszych stosunków – powiedział Putin, rozpoczynając spotkanie z Orbanem w Nowo-Ogariowie. Nazwał także Węgry „dawnym i solidnym partnerem”.

– Bardzo liczymy na to, że te plany, o których rozmawialiśmy przed rokiem, w trakcie mojej wizyty na Węgrzech, będą rozwijane i realizowane – dodał Putin. Z kolei Orban, cytowany przez rosyjską agencję TASS, powiedział, że Budapeszt „będzie nadal dążył do tego, by relacje między narodem rosyjskim i węgierskim były jak najbardziej przyjazne”. – Wszyscy jesteśmy zainteresowani, żeby stosunki między Rosją i Europą unormowały się, jest to zgodne z węgierskimi interesami – powiedział premier Węgier.

Jak przekazały media rosyjskie, Orban podziękował również Putinowi za wysiłki, które podejmuje on „mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej”.

Przed wizytą zapowiadano, że tematem rozmów Orbana w Rosji będzie rozwój współpracy gospodarczej i energetycznej. Według danych przedstawicielstwa handlowego Rosji na Węgrzech wymiana handlowa między obu krajami spadła o 50 proc. w okresie od stycznia do października zeszłego roku. Jej wartość wyniosła 4,5 mld dolarów. Rosyjski eksport, który stanowią przede wszystkim ropa i gaz, spadł o ponad 50 procent.

Największą rosyjską inwestycją na Węgrzech jest rozbudowa przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu. Elektrownia została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju. Z budową dwóch nowych reaktorów wiąże się kredyt rosyjski dla Węgier w wysokości do 10 mld euro.

Przed wizytą węgierskiego premiera Kreml zapowiadał, że spodziewa się po niej postępu w realizacji ustaleń, które zapadły rok temu. Wówczas podczas wizyty Putina w Budapeszcie strony rozmawiały o współpracy w sferze gazowej i o rozbudowie elektrowni w Paksie. Podpisano pakiet dokumentów m.in. o współpracy między regionami, w dziedzinie edukacji, ochrony zdrowia i szkoleniach kadr w sferze energetyki jądrowej.

Z kolei media węgierskie, zapowiadając wizytę Orbana w Moskwie, oceniały, że Putin chce budować w Europie koalicję na rzecz zniesienia sankcji unijnych nałożonych na Rosję po konflikcie z Ukrainą. Węgry poparły utrzymanie tych sankcji, choć sam Orban uznał, że nie jest to zgodne z węgierskim interesem narodowym.

za onet.pl