Władimir Putin do Davida Camerona: takie wypowiedzi świadczą o niskim poziomie kultury politycznej

WladimirPutinNawet straszenie Rosją nie pomogło – stwierdził Putin, komentując wyniki brytyjskiego referendum. Prezydent Rosji w swoim komentarzu nt. wyników wczorajszego referendum w Wielkiej Brytanii, odniósł się również do słów premiera Davida Camerona, który – zdaniem Władimira Putina – stwierdził, że z Brexitu: „zadowolony będzie Putin”.

– Te wypowiedzi nie mają i nie miały żadnych podstaw – oświadczył rosyjski prezydent. – Tym bardziej po głosowaniu nikt nie ma prawa wygłaszać oświadczeń o jakimś stanowisku Rosji – podkreślał. Zdaniem prezydenta Rosji, takie stwierdzenia, jak przytoczone słowa Camerona, świadczą o: „niskim poziomie kultury politycznej”. Zdaniem Putina, nikt nie ma prawa wydawać oświadczeń w imieniu Rosji. Podkreślił on także, że jego zdaniem Moskwa nigdy nie zabierała głosu w sprawie Brexitu, a jedynie pilnie obserwowała wydarzenia w Wielkiej Brytanii. Rosyjski prezydent zapowiedział jednocześnie, że jego rząd przeanalizuje sytuację na światowych rynkach.

Władimir Putin: Brexit nie wpłynie na unijną politykę sankcji wobec Rosji

Władimir Putin oświadczył ponadto, że Rosja jest gotowa odpowiedzieć pozytywnie na pozytywne kroki w jej kierunku. – Jeśli chodzi o politykę sankcji, to nie sądzę, by referendum odbiło się na naszych stosunkach z UE w tym aspekcie – mówił w Taszkiencie rosyjski prezydent, cytowany przez agencje TASS i RIA-Nowosti. Putin powtórzył wyrażane wcześniej stanowisko, że to nie Rosja była inicjatorką sankcji. – Jeżeli nasi partnerzy kiedyś dojrzeją do tego, by prowadzić z nami konstruktywny dialog w tych kwestiach, to jesteśmy do tego gotowi, chcemy tego i będziemy odpowiadać pozytywnym na pozytywne – powiedział.

Ocenił, że wynik referendum odbije się na indeksach giełdowych, „a zatem i na cenach wszystkich tradycyjnychtowarów”. Jego zdaniem w najbliższym czasie nastąpi jednak korekta. – Będziemy dążyć do tego, żeby minimalizować jakieś negatywne zjawiska tej decyzji dla naszej gospodarki – wskazał.

Putin wyraził przekonanie, że brytyjski plebiscyt będzie miał nieuchronnie skutki globalne, „ze znakiem plus i ze znakiem minus”. Według jego słów Rosja nie oczekuje „żadnej globalnej katastrofy”. – Oczywiście będziemy to uważnie śledzić, będziemy w razie potrzeby korygować i naszą politykę gospodarczą, i nasze stosunki z partnerami w Europie – zapowiedział. Określił wynik referendum jako „wybór brytyjskich poddanych”.

– My w to nie ingerowaliśmy, nie ingerujemy i nie zamierzamy ingerować – podkreślał. Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się we wczorajszym referendum za wyjściem z UE – wynika z opublikowanych w piątek rano przez komisję wyborczą ostatecznych wyników. 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

za onet.pl