Wiktor Orban dba o swój Naród. Polski rząd ma dobry przykład do naśladowania

WIktorOrbanWęgry otrzymają od Rosji gaz o wartości 3 mld euro w ciągu najbliższych 4-5 lat – oświadczył premier Węgier Viktor Orban w środę, na konferencji po wtorkowej wizycie prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie. Orban powiedział, że rząd uniknął zawarcia już teraz kolejnej umowy z Rosją na dostawy gazu.

Według niego nie byłoby to obecnie korzystne w związku z ogromną niestabilnością cen ropy – informuje portal gospodarczy vg.hu. Ustalono natomiast, że 3 mld euro z sumy, jaką Budapeszt powinien zapłacić Moskwie do końca roku zgodnie z obowiązującą od 1996 r. umową, będzie przelewane w miarę otrzymywania gazu. Problem polegał na tym, że zapotrzebowanie Węgier na gaz znacznie się zmniejszyło w ciągu ostatnich 6-7 lat i nie odbierały one minimalnej ilości zapisanej w kontrakcie, chociaż miały obowiązek za nią zapłacić.

Przy obecnej cenie 260 dolarów za tys. m sześc. gazu Węgry będą miały za sumę 3 mld euro zapewniony gaz na około 4-5 lat.

Orban podkreślił, że rząd węgierski będzie nadal zabiegał o jak najwięcej powiązań z europejskim systemem energetycznym. Portal origo.hu podał natomiast, że Węgry chcą zwiększyć swoje zapasy gazu z obecnych 700 mln m sześc. do 3 mld i Rosja jest skłonna współpracować w tej sferze.

Według portalu hvg.hu podczas wtorkowych rozmów Putina z Orbanem ważnym tematem była kwestia zadłużenia wobec Rosji powstałego po zamknięciu trzy lata temu węgierskich linii lotniczych Malev. Jak podaje portal vg.hu, rządowi udało się uchylić przed prośbą Putina, by państwo węgierskie zwróciło część kapitału zainwestowanego w tę linię przez państwowy bank rosyjski Wnieszekonombank. Plany są – według portalu – takie, by spłacać to zadłużenie z zysków spółki mieszanej utworzonej w Rosji, w taki sposób, by strona rosyjska otrzymywała większą ich część.

Orban wrócił także w środę do tematu wcześniejszej o dwa tygodnie wizyty na Węgrzech kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Powiedział, że są duże szanse, iż duży niemiecki producent samochodów inny niż BWM zainwestuje na Węgrzech, tworząc tam nowe miejsca pracy.

Prezydent Władimir Putin przebywał we wtorek w Budapeszcie z rewizytą po roboczej wizycie Wiktora Orbana w Moskwie w styczniu 2014 roku. Pobyt prezydenta Rosji zbiegł się w czasie z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Budapesztu przez Armię Czerwoną.

za money.pl