WikiLeaks: USA podsłuchiwały prezydentów Francji

ChiracSarkozyHolAmerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji – poinformował wczoraj wieczorem demaskatorski portal WikiLeaks, powołując się na tajne raporty wywiadowcze i dokumenty techniczne. Z powodu przecieków Francois Hollande zwołał na dziś spotkanie Rady Obrony.

Dokumenty opublikowały także francuskie media: dziennik „Liberation” i portal śledczy „Mediapart”. Poinformowały o nich na swych stronach internetowych również niemieckie redakcje, dziennik „Sueddeutsche Zeitung” i stacja NDR, które – jak twierdzą – mogły wcześniej „zobaczyć i sprawdzić te materiały”.

Według WikiLeaks NSA podsłuchiwała w latach 2006-2012 francuskich prezydentów: Jacquesa Chiraca, Nicolasa Sarkozy’ego i Francois Hollande’a, który obecnie sprawuje urząd, a także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów.

Jak czytamy na stronie WikiLeaks, dokumenty to w większości raporty NSA i streszczenia rozmów, jakie najważniejsze osoby we Francji toczyły w latach 2006-2012 na najważniejsze dla ich kraju tematy – takie jak relacje z Niemcami, grecki kryzys finansowy czy przyszłość Unii Europejskiej.

Według WikiLeaks wśród nich znajduje się raport z rozmowy ambasadora Francji w Waszyngtonie z doradcą Sarkozy’ego na temat podejmowanych przez Francuzów nieudanych prób zawarcia z USA umowy antyszpiegowskiej.

Dokumenty mają zawierać m.in. numery telefonów komórkowych urzędników Pałacu Elizejskiego, a także samego prezydenta Francji.

Rzecznik WikiLeaks Kristinn Hrafnsson zapewnił agencję Associated Press, że dokumenty są autentyczne, tak jak autentyczne były dokumenty wcześniej ujawnione przez WikiLeaks.

Cytowany przez WikiLeaks założyciel portalu Julian Assange powiedział, że Francuzi mają prawo wiedzieć, iż ich władze były celem wrogiej inwigilacji ze strony sojusznika. Zapowiedział też, że już wkrótce światło dzienne ujrzą kolejne rewelacje.

Jak na razie Biały Dom i Pałac Elizejski nie skomentowały tych rewelacji. Nie odnieśli się do nich także dwaj byli prezydenci Francji, Jacques Chirac i Nicolas Sarkozy.

W 2013 roku Edward Snowden, były analityk amerykańskiego wywiadu , ujawnił, że NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców, w tym szefowej niemieckiego rządu Angeli Merkel.

za onet.pl