Węgry: policja użyła gazu łzawiącego na granicy z Serbią

ImigraWęgierska policja użyła gazu łzawiącego, kiedy kilkuset uchodźców przedarło się przez ogrodzenie z drutu żyletkowego na granicy z Serbią. Policjanci zatrzymali tłum, który przedarł się przez granicę. Uchodźcy ciskali w policjantów plastikowymi butelkami z wodą. Podpalili też opony.

Serbska strona podała, że otrzymała od strony węgierskiej informację o zamknięciu przejścia w Roeszke na 30 dni.

Węgierska agencja MTI poinformowała, że chodzi o agresywną „mniejszą grupę”, która zamierzała przedrzeć się przez utworzony przez policję kordon i że węgierskie siły bezpieczeństwa zainstalowały działko wodne. Uchodźcom udało się przewrócić metalowe ogrodzenie.

Na pokazanym materiale filmowym z przejścia Horgosz–Roeszke na trasie E75 widać było kilkudziesięciu funkcjonariuszy i kilka karetek pogotowia, agencje wspominają też o ludziach z załzawionymi oczyma.

Jak informują obecni na miejscu korespondenci, miały też paść strzały ostrzegawcze. Władze policji poinformowały, że mundurowi są gotowi użyć siły wobec każdego, kto będzie próbował dostać się na Węgry.

Kilka minut po godzinie 15 kilkuset imigrantów pozostających po serbskiej stronie granicy zaczęło forsować węgierski płot, który uniemożliwiał im przedostanie się na drugą stronę. Mimo wezwań policjantów, część ludzi przedarła się na teren Węgier. Funkcjonariusze użyli więc gazu łzawiącego i armatek wodnych

Mimo że serbskie władze starają się transportować uchodźców w stronę Chorwacji, to przy granicy z Węgrami pozostaje jeszcze kilka tysięcy imigrantów, którzy coraz intensywniej domagają się otwarcia dla nich granicy.

Kryzys migracyjny. Węgry ogłaszają stan kryzysowy

Z powodu kryzysu migracyjnego Węgry we wtorek ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) przy granicy z Serbią. Na terenach przygranicznych powstają dwie strefy tranzytowe, w których w ciągu kilku godzin mają być rozpatrywane wnioski azylowe. Ci uchodźcy, którzy nie złożą wniosku o azyl, natychmiast będą odsyłani do Serbii.

W poniedziałek po południu węgierska policja zamknęła główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke.

Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy weszły na Węgrzech w życie o północy z poniedziałku na wtorek. Prócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę – ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie – zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

za onet.pl