Według prokuratury można znieważać świętego Papieża bo nie żyje

Prokuratura Warszawa Mokotów uznała, że prowadzenie ohydnego profilu Facebook „mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża”, nie jest przestępstwem. Prokuratorzy nie będą wszczynać śledztwa w tej sprawie gdyż uznali, że „Nie da się znieważyć zmarłego”.

 

„Zgodnie z utrwalonym w doktrynie poglądem można znieważyć jedynie osobę żyjącą, nie zaś zmarłego, chyba że poprzez obelżywe wypowiedzi o osobie zmarłej sprawca zmierza do znieważenia osoby żyjącej” – brzmi kuriozalne uzasadnienie decyzji prokuratury Warszawa-Mokotów. Dzięki niej na Facebooku nadal funkcjonują profile wylewające na jednego z największych Polaków pomyje.

Zawiadomienie do prokuratury na profil znieważający papieża złożył Ryszard Nowak z Komitetu Obrony Przed Sektami i Przemocą. Zdaniem byłego posła, twórcy wydarzenia „Mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża” naruszyli polskie prawo, gdyż Karol Wojtyła w 2014 roku decyzją obecnego papieża Franciszka, został uznany świętym, a zatem powinien być chroniony jako obiekt czci religijnej. Okazało się jednak, że śledczy są innego zdania.

Prokuratura stwierdziła, że to, co zrobili internauci, czyli konkurs na najbardziej ohydne słowa na temat naszego świętego papieża, nie jest czynem zabronionym. „Prokuratura stwierdziła, że nie można znieważyć osoby zmarłej. Jana Pawła II chroni artykuł 196. Kodeksu Karnego. Dziwię się, że prokuratura nie zna tego bardzo ważnego artykułu” –powiedział w rozmowie z „Radiem Maryja” Ryszard Nowak.

Uczestnicy ohydnego profilu Facebook zamieszczali tam fotomontaże przedstawiające Jana Pawła II w roli zbrodniarza wojennego, oficera SS. Najbardziej kontrowersyjne były jednak memy, na których Karol Wojtyła był przedstawiany jako pedofil i gwałciciel małych dzieci. To dla prokuratury nie jest przestępstwem?

za Adam Białous/prawy.pl