Wakacje z protekcją. Jak Stanisław Ciosek pomagał Dominice Wielowieyskiej w otrzymaniu paszportu!

WielowieyskaCzołowa dziennikarka „Gazeta Wyborczej” Dominika Wielowieyska (ur. 1968) latem 1981 r. otrzymała paszport na wyjazd na wakacje do Francji dzięki protekcji Stanisława Cioska, ówczesnego członka Komitetu Centralnego PZPR. Dlaczego wpływowy przedstawiciel komunistycznej nomenklatury przejmował się, gdzie spędzi wakacje córka doradcy „Solidarności”?

Ojcem dziennikarki był doradca „Solidarności” Andrzej Wielowieyski, przedstawiany jako katolicki opozycjonista w PRL-u. Po 1989 r. działał w Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej (był europosłem do 2009 r.). W 1990 r. wraz z kilkoma członkami Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego wstrzymał się od głosu i umożliwił w ten sposób wybór komunistycznego dyktatora Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta Polski.

Stanisław Ciosek to znany komunistyczny działacz, który karierę robił również po 1989 r. Był jednym z ważniejszych architektów rozmów „okrągłego stołu”. W 1989 r. w częściowo wolnych wyborach bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski. Po przegranej został ambasadorem PRL (oraz III RP) w ZSRS i Rosji.

Dlaczego akta dziennikarki jeszcze do niedawna były utajnione?

za wirtualnapolonia.com