W ważnym referendum Holendrzy przeciw ratyfikacji stowarzyszenia z Ukrainą

MarkRuttePierwsze wyniki referendum mówią, że dwie trzecie Holendrów uczestniczących w referendum opowiedziało się przeciwko ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. Frekwencja wyraźnie przekroczyła niezbędny dla ważności głosowania próg 30 proc. uprawnionych. Późnym wieczorem prognozowano, że głosowało 32 proc. liczącego około 13 mln ludzi elektoratu.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że jego rząd nie zignoruje ważnego wyniku referendum na „nie” i zapewnił, że jego rząd ponownie rozważy kwestię ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Wcześniej izby parlamentu i rząd zapewniał o ratyfikacji takiego dokumentu. Referendum wykazało niezbicie, że Holendrzy są przeciw.

Holandia jest jedynym unijnym państwem, które nie ratyfikowało dotąd umowy o zacieśnieniu współpracy gospodarczej i politycznej UE z Ukrainą, co sprawia, że porozumienie to obowiązuje wciąż tylko prowizorycznie. Holenderski rząd już je podpisał, uzyskując na to zgodę obu izb parlamentu.

W ramach dwóch eurosceptycznych inicjatyw pod wnioskiem o referendum zebrano łącznie ponad 400 tys. podpisów. Zdaniem przeciwników ratyfikacji układ stowarzyszeniowy otwiera Ukrainie drogę do członkostwa w UE, czemu są przeciwni. Ponadto w kampanii referendalnej atakowano „niedemokratyczną UE” i jej „parcie ku rozszerzeniu”.

Jeszcze w środę rano Rutte wezwał do głosowania za ratyfikacją, argumentując, że zapewni to „większą stabilność na zewnętrznych granicach UE”.

za onet.pl/r