W trosce o nasze dzieci

W Wyższym Seminarium Duchowym w Łodzi odbyło się I Forum Kobiet Katolickich zainicjowane i zorganizowane przez Izabelę Bobrowską i Dominikę Rybak z Polskiego Związku Kobiet Katolickich, którego duszpasterzem jest ks. Roman Piwowarczyk.

Organizatorki są autorkami Elementarza Modlitwy Dziecka Bożego. Tematem konferencji było uświadomienie zagrożeń duchowych, które na co dzień spotykamy w mediach i kulturze masowej. Dotyka to zwłaszcza dzieci, które są „łakomym kąskiem” dla twórców reklam, filmów, gier komputerowych, zabawek.
Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski w słowie wstępnym podkreślił istotę formacji duchowej i intelektualnej kobiet. Cieszy fakt, że w naszej archidiecezji prężnie rozwija się Duszpasterstwo Kobiet. Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że w przyszłości rozwinie się też Duszpasterstwo Mężczyzn.

Rodzice muszą być świadomi, czym interesują się ich dzieci, co oglądają, czym się bawią – mówi Małgorzata Więczkowska, pedagog, medioznawca – w „papce” kultury masowej ukrytych jest wiele symboli, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia duchowego dzieci. Przykładem są lalki Monster High, które w „atrakcyjny” sposób promują okultyzm, wampiryzm, demonizm. Piękno jest zastępowane brzydotą. Gry komputerowe odwrażliwiają na ból, śmierć.

Współczesne bajki nie uczą postaw moralnych, za to zwiększają zasób wulgarnych słów. Dzieci mają coraz więcej zabawek i coraz częściej się nudzą. Potrzebują coraz silniejszych bodźców. Dla młodzieży zwykłe życie to nuda. Zabawki nie są twórcze, nie zmuszają do myślenia. W każdym domu jest po kilka ekranów (komputer, telefon, tablet, TV), każdy siedzi przed swoim. To nie jest wspólne spędzanie czasu. Wg najnowszych badań rozwija się demencja młodzieńcza – zanikają części mózgu. To wpływ siedzenia przed komputerem, nie ma czytania, poszerzania słownictwa, twórczych zabaw. Należy przyjrzeć się też idolom młodzieżowym. Popularna Lady Gaga często nosi w elementach ubrania czaszki. To symbol wykorzystywany przez okultystów, a twórca jej teledysków należy do satanistów… Gazetki chętnie kupowane przez małe dziewczynki „Witch” zawierają opisy wróżb, symbole ezoteryczne np. krzyż Horusa, terminy typu spirytyzm, instrukcje, jak postawić tarota… Żaden rodzic nie chce zaszkodzić swojemu dziecku, dlatego potrzebna jest wiedza. Trzeba dzieciom podsuwać wartościowe czytanki, filmy, bajki. Przede wszystkim spędzać z nimi czas, bo obliczono, że w przeciętnej rodzinie rodzice rozmawiają z dziećmi 5 minut dziennie!

O zagrożeniach duchowych mówił też ks. Tomasz Owczarek, egzorcysta: – Zły duch zna naturę człowieka, więc wie, co z nią zrobić, żeby ją zniszczyć. Wpływa na psychikę i emocje. Ważne jest rozeznanie jego działań. Zło nie ma na szczęście dostępu do duszy, bo tam mieszka Bóg. Wpływa za to na naszą wolę, rozum i wyobraźnię, gdzie są dobre i złe myśli. Dlatego ważna jest kondycja duchowa rodziców, którzy mogą przestrzec dzieci przed złem. Wspaniałą inicjatywą jest codziennie odmawianie różańca za dzieci.

Ks. Roman Piwowarczyk opowiadał o niezwykle niebezpiecznym zagrożeniu, jakim jest gender: – To nie jest nauka, to ideologia. Jej propagatorzy zaprzeczają płci biologicznej. Twierdzą, że płeć jest społeczna i można ją sobie wybrać i „dopasować”. Gender oznacza„rodzaj”. Prekursorem był Fryderyk Engels. Jest oparta na ateizmie. Najniebezpieczniejsza jest w niej seksualizacja dzieci. Od najmłodszych lat. Z Unii dofinansowane są te przedszkola, które mają tzw. „program równościowy”. Dzieci mają przekazywane treści o seksualności człowieka w sposób niedostosowany do ich rozwoju emocjonalnego.

Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności mówili Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie z katolickiej poradni życia rodzinnego „W trosce o rodzinę”, prywatnie rodzice czwórki dzieci. Na co dzień prowadzą warsztaty dla rodziców. Zwrócili uwagę, jak ważne jest indywidualne podejście, bo każde dziecko jest inne. Rodzeństwo też często różni się od siebie. Synów mamy powinny uczyć szacunku do kobiet. Córki chcą, żeby ojcowie mówili im, jak myślą chłopcy i pokazywali, jak postępuje odpowiedzialny mężczyzna. Najważniejsza jest konsekwencja i zgodność między rodzicami. To nieprawda, że dziecko chce, żeby wszystko było mu wolno. Ono potrzebuje wytyczonych granic. Ma wtedy poczucie bezpieczeństwa.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa w intencji rodzin.

AGNIESZKA SADOWSKA