W Kijowie nacjonaliści hucznie upamiętnili dzień urodzin Stepana Bandery

Ponad tysiąc zwolenników ukraińskiej nacjonalistycznej partii „Swoboda” zebrało się wczoraj wieczorem w centrum Kijowa, aby uczcić 108. rocznicę lidera ukraińskich nacjonalistów z czasów II Wojny Światowej Stepana Bandery. O przebiegu uroczystości informowała ukraińska agencja UNIAN.
Według agencji, uroczysty marsz przeszedł centralnymi ulicami Kijowa i zakończył się na Majdanie Niepodległości (Plac Niepodległości).

Uczestnicy marszu trzymali w rękach flagi Ukrainy oraz flagi czerwono-czarne a także flagi z symboliką partii „Swoboda”. Nieśli także plakaty z napisami: „Pokonamy drugi Kaganat Chazarski”, „Nasza religia — nacjonalizm!  Nasz prorok — Stepan Bandera!”.

Wcześniej kijowska policja informowała, że porządku publicznego podczas marszu w stolicy będzie pilnowało  700 funkcjnariuszy, z któych 250 to żołnierze Narodowej Gwardii Ukrainy.

Heroizacja UPA i jej liderów — Stepana Bandery i Romana Szuchewyicza — spotyka się na Ukrainie z krytyką ze strony wielu weteranów II Wojny Światowej a także polityków, oskarżających banderowców o współpracę z nazistami. Jednocześnie część Ukraińców, głównie w zachodniej części kraju, uważa Banderę i Szuchewycza za narodowych bohaterów.

za pl.sputniknews.com