Valery Giscard d’Estaing odmówił przyjęcia listu Jana Pawła II

Giscard d`EstaingJan Paweł II zabiegając o umieszczenie w Konstytucji Europejskiej wzmianki o korzeniach chrześcijańskich napisał list do przewodniczącego Konwentu Europejskiego Valery’ego Giscarda d’Estainga. On nie chciał go nawet przeczytać!

O kulisach tej sprawy opowiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji Arcybiskup Rino Fisichella podczas prezentacji w Rzymie książki o polskim papieżu, którą napisał dziennikarz Antonio Preziosi.
Według relacji watykańskiego dostojnika, który był wtedy kapelanem parlamentu w Rzymie, jeden z nieujawnionych przez niego z nazwiska włoskich polityków otrzymał od Jana Pawła II list z prośbą o przekazanie go d’Estaingowi. Szef Konwentu Europejskiego, który pracował nad tekstem konstytucji, odmówił przyjęcia tego przesłania, mówiąc pośredniczącemu w kontaktach włoskiemu politykowi, że może „zatrzymać je sobie w kieszeni” i niech mu go nie daje.
Prace nad projektem Konstytucji Europejskiej zostały ukończone w 2003 roku, ale dokument nie wszedł w życie z powodu braku ratyfikacji przez wszystkie strony. W trakcie prac burzliwe dyskusje wywoływał postulat, powtarzany także przez Jana Pawła II, by umieścić w preambule odniesienie do chrześcijańskich korzeni Europy. Ostatecznie wybrano sformułowanie o „tradycji humanistycznej i religijnej”, które uznano za niewystarczające.

***

To jedna z ciemnych postaci Europy – gaulista, a zarazem współtwórca modelu europejskiego polityka prawicy nowego typu, bezideowego manekina olśnionego ideałami masońskimi. Szczęśliwie idea konstytucji europejskiej legła w gruzach. Odrzucili ją w referendum Francuzi i Holendrzy; Niemcy nie ratyfikowały dokumentu, a Anglia odłożyła referendum na później. Podpisany 13 grudnia traktat lizboński zawiera jednak szereg postanowień upadłego traktatu konstytucyjnego.
Byłoby dobrze, gdyby Giscard d’Estaing dożył chwili rozpadu Unii Europejskiej. Sądzę, że nic mu nie jest na starość bardziej potrzebne, jak gorycz – ona prowadzić może do nawrócenia. Historia musi się więc spieszyć. Warto pamiętać, że członkami „Konwentu w Sprawie Przyszłości Europy”, który przygotowywał projekt konstytucji UE byli ze strony polskiej: Danuta Hübner, Józef Oleksy i Edmund Wittbrodt, a ich zastępcami: Janusz Trzciński, Marta Fogler i Genowefa Grabowska.

za onet.pl/r