„Ukraińska Prawda”: Leszek Balcerowicz może zostać premierem Ukrainy

Balcerowicz1Leszek Balcerowicz może zostać premierem Ukrainy – donosi „Ukraińska Prawda”. Według źródeł cytowanych przez gazetę „Balcerowicz ma poparcie Zachodu i ukraińskiej klasy średniej”. Petro Poroszenko ma również nadzieję, że polski ekonomista jest wolny od wpływów ukraińskich oligarchów.

Na razie nie ma oficjalnych informacji, które potwierdziły te doniesienia. „Ukraińska Prawda” pisze, że Petro Poroszenko wysłał do Balcerowicza deputowanego, który ma przekonać byłego polskiego wicepremiera do objęcia funkcji.

Balcerowicz byłby już drugim zagranicznym politykiem, który pracowałby na Ukrainie. Wcześniej gubernatorem Odessy został Michail Saakaszwili, były prezydent Gruzji.

Prof. Leszek Balcerowicz doradza Ukraińcom już od kilkunastu miesięcy. Wcześniej był kilkukrotnie wicepremierem i ministrem finansów w Polsce. Nazywany jest „ojcem” polskich reform gospodarczych. Pracował także jako prezes Narodowego Banku Polskiego.

Leszek Balcerowicz będzie reformował ukraińską gospodarkę

W styczniu 2015 roku pojawiła się informacja, że Leszek Balcerowicz pomoże reformować ukraińską gospodarkę. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaprosił autora polskiej „terapii szokowej” do pomocy w reformach. Jak piszą ukraińskie media, Kijów jest bardzo zainteresowany polskimi doświadczeniami w tym obszarze.

Służba prasowa ukraińskiego prezydenta informowała wtedy, że Petro Poroszenko spotkał się już z Leszkiem Balcerowiczem. Mówił, że Ukraina, która jest obecnie obiektem agresji, potrzebuje międzynarodowego wsparcia po to, by ustabilizować gospodarkę.

Jednocześnie – według niego – w kraju są obecnie sprzyjające warunki przeprowadzenia reform. – Mamy rząd z dużymi możliwościami, bardzo profesjonalny i proeuropejski – wyjaśnił Poroszenko. Podkreślił, że Ukraina jest szczególnie zainteresowana polskimi doświadczeniami w reformowaniu samorządów. Prezydent Ukrainy powiedział też, że Polska jest wzorem kraju, który z powodzeniem zreformował swoją gospodarkę i stał się pełnoprawnym członkiem UniiEuropejskiej.

Leszek Balcerowicz ocenił, że obecnie najważniejsze jest, by Ukraina dowiodła swojej woli reform. Jego zdaniem, Kijów musi przebudować budżet, zmniejszyć wydatki, a jednocześnie chronić najbiedniejszą część społeczeństwa. Przypomniał, że w Polsce konieczne zmniejszenie deficytu budżetowego odbyło się kosztem zmniejszenia funduszu na emerytury. Z czasem podniesiono też wiek emerytalny.

(RC)

* * *

To bardzo dobra wiadomość! Niech Ukraińcy wezmą na premiera prof. Balcerowicza. Ich gospodarka wymaga leczenia, a nie ma po temu bardziej kompetentnego lekarza, niż Leszek Balcerowicz. On bowiem, idąc śladami osławionego Doktora Grünsteina, od ręki zapisuje „ścisłą dietę, dwa razy dziennie płukanie żołądka i raz na dzień porządną lewatywę, ale taką, że będą wzywali pomocy wszystkich świętych”. Po takiej kuracji głusi odzyskują słuch, ślepi wzrok, a dzielnemu wojakowi Szwejkowi ustąpił nawet reumatyzm. Również Ukraińcom życzymy skutecznej terapii i dużo zdrowia 🙂

za onet.pl/r