Ukraińscy aktorzy ukarani za udział w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”!

Wojciech SmarzowskiKolejny skandal antypolski skandal na Ukrainie. Na wniosek deputowanego „Swabody” Olega Sirotiuka – czytamy dalej na kresy.24 – Ukraińscy aktorzy ukarani za udział w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Sirotiuk nie ukrywa, że kara jest konsekwencją zaangażowania się aktorów w zdjęcia do filmu Smarzowskiego. „Uważamy, że premiowanie pracowników tej struktury, w warunkach, kiedy należy zdecydowanie zareagować na skandaliczną sytuację wokół filmu „Wołyń” jest nie do przyjęcia (…), mówi Sirotiuk cytowany przez portal zaxid.net. W filmie wystąpiło tylko czterech aktorów z tego teatru, a dotacja w wysokości 444 tys. hrywien (1 hrywna = 0,1558 zł) miała trafić do całego zespołu artystów.

Oddzielnie decyzje w stosunku do poszczególnych aktorów może podjąć tylko dyrektor teatru, a rada obwodowa pieniądze przeznacza lub nie przeznacza na całą instytucję teatru”, – powiedział serwisowi „Komsomolskaja Prawda w Ukrainie” kierownik roboczej komisji Tarnopolskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Baszta.

Według Baszty, rada obwodowa powołała grupę roboczą w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności udziału aktorów teatru dramatycznego w filmie „Wołyń”.

W komentarzu do artykułu, Ołeksandr Baszta napisał wyjaśnienie

„1. Polski reżyser, opierając się na swojej osobistej wizji, zrobił wyraźnie antyukraiński film o wydarzeniach 1943-1944 na Wołyniu.

  1. W polskim antyukraińskim filmie zagrali aktorzy z Ukrainy. Wśród aktorów było 5 przedstawicieli z Tarnopola, a czworo z nich to aktorzy Tarnopolskiego Teatru Dramatycznego.
  2. Zarządzeniem przewodniczącego Rady Obwodowej powołana została grupa robocza w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności udziału aktorów teatru dramatycznego w jawnie antyukraińskim filmie – tak prawnych, jak i moralnych.
  3. Grupa radnych wzięła udział w zebraniu zespołu teatru, aby usłyszeć opinię wszystkich aktorów. Jednak przez krzywdzące publikacje w prasie, na przykład – „Radni idą do teatru przeprowadzić lustrację”, odniesiono się do członków grupy roboczej wrogo a nawet czasami agresywnie… Dlaczego?
  4. Dyrektor teatru dramatycznego i 4 aktorów, którzy brali udział w filmie, zostali oficjalnie zaproszeni do dyskusji na posiedzenie grupy roboczej radnych Rady Obwodowej, jednak aktorzy nie stawili się na zebranie, a tym samym prezentując swoją pozycję i lekceważenie.
  5. Na posiedzeniu korpusu radnych Tarnopolskiej Rady postanowiono odłożyć kwestię finansowania tzw. akademickiego dodatku do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności i ostatecznego wniosku grupy roboczej.
  6. Wszystkie insynuacje o „ukaraniu wszystkich aktorów teatru przez radnych” są bezpodstawne i tendencyjne. Opinie poszczególnych radnych mają prawo do istnienia, ale mogą nie pokrywać się z opinią większości radnych Regionalnej Rady.
  7. Robocza grupa radnych po raz drugi, zaprasza aktorów w niedzielę – 9 listopada, i daje im jeszcze jedną szansę wyjaśnić swój udział w antyukraińskim filmie.

Podpisał:
przewodniczący grupy roboczej Tarnopolskiej Rady Obwodowej Ołeksandr BASZTA.”

za kresy24/wschodnik.pl/WP