Ukraińcy zakazali odsłonięcia tablic poświęconych Cichociemnym!

nac_cichociemniPolskie Radio dotarło do listu ukraińskiego IPN do lokalnych władz, dotyczącego odwołania odsłonięcia tablic poświęconych Cichociemnym w Starokonstantynowie na Ukrainie. Uroczystość miała się odbyć dzisiaj.

Z dokumentu wynika, że decyzję o odwołaniu uroczystości podjęły lokalne władze na podstawie zaleceń ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej zwróciły się one do tej instytucji z prośbą o historyczną ocenę Polaków, których nazwiska miały być wymienione na tablicach.

W swojej odpowiedzi, do której dotarło Polskie Radio, prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz pisze, że z szacunkiem odnosi się do tego, iż Polacy chcą uczcić pamięć swoich bohaterów walczących przeciwko reżimom nazistowskiemu i komunistycznemu. Niemniej jednak – jak czytamy w dokumencie – zarówno Wacław Kopisto, jak i Leonard Zub-Zdanowicz mogli brać udział w „morderstwach Ukraińców”. Strona ukraińska powołuje się tu na dokumenty polskiego IPN. W 1943 roku pierwszy z Polaków miał walczyć z UPA na Wołyniu, a drugi – brać udział w „operacjach karnych” skierowanych przeciwko ludności ukraińskiej w okolicach Zamościa.

W swoim liście Wołodymyr Wiatrowycz pisze, że należy zbadać te kwestie i dopiero potem podjąć decyzję o ewentualnym odsłonięciu tablic. W innym przypadku może to doprowadzić do zaostrzenia stosunków polsko-ukraińskich. Odpowiedź IPN władzom Starokonstantynowa ma charakter rekomendacji.

za onet.pl