Ukraina: peregrynacja w Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny

Kościół katolicki na Ukrainie przeżywa Rok Świętości Małżeństwa i Rodziny. Został on oficjalnie zapoczątkowany w Niedzielę Świętej Rodziny, a w tej chwili we wszystkich diecezjach rzymskokatolickich rozpoczynają się różnego rodzaju inicjatywy duszpasterskie, które mają ożywić ducha modlitwy w rodzinach. Jedną z nich jest peregrynacja Ikony Świętej Rodziny, która odwiedza wspólnoty parafialne i poszczególne rodziny.

W archidiecezji lwowskiej peregrynacja Ikony Świętej Rodziny trwa od ubiegłej niedzieli. Po uroczystym poświęceniu wizerunków, którego dokonał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, Ikony Świętej Rodziny rozpoczęły swoją wędrówkę od domu do domu. Abp Mokrzycki podkreśla, że „przede wszystkim należy pamiętać, iż Chrystus narodził się w rodzinie i wychował się w rodzinie. Chcemy, aby uświęcił On nasze rodziny, tak jak uświęcił Rodzinę Nazaretańską. Aby nasze rodziny uczyły się zaufania, tak jak św. Józef i Maryja, ufali Bożej Opatrzności”.

Dla lwowskiego franciszkanina o. Sławomira Zielińskiego, peregrynacja jest szansą ożywienia wiary w rodzinach: „Statystyki mówią co dzieje się w rodzinach na świecie. Zatem ze Świętą Rodziną chcemy w XXI w. na Ukrainie ożywić w rodzinach wiarę i zostawić każdej jedno zdanie z Ewangelii: gdzie dwaj, albo trzej zgromadzeni są w imię moje, tam ja jestem pośród nich”.

Podobne peregrynację trwają także w pozostałych diecezjach. W związku z Rokiem Świętości Małżeństwa i Rodziny na Ukrainie odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia, jak np. wrześniowy kongres rodzin w Winnicy i Szargorodzie. Rok Rodziny ogłosiła także Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych.

za Mariusz Krawiec SSP/vaticannews.va