Ukraina oskarżyła Polskę o zerwanie porozumienia

Odmowa wpuszczenia do Polski sekretarza międzyresortowej komisji Ukrainy Światosława Szeremeta narusza porozumienia, osiąnięte podczas spotkania przedstawicieli komitetu konsultacyjnego prezydentów Ukrainy i Polski, powiedziano w ukraińskim MSZ.

 

Wcześniej rzeczniczka MSZ Mariana Beca powiedziała, że do ukraińskiego MSZ został wezwany ambasador Polski Jan Piekło po tym, jak polska służba graniczna nie wpuściła Szeremeta.

Jak głosi informacja MSZ Ukrainy opublikowana na stronie internetowej resortu, polskiemu ambasadorowi powiedziano, że zakaz wjazdu dla Szeremeta „jest sprzeczny z logiką konstruktywnych porozumień współprzedstawicieli konsultacyjnego komitetu prezydentów Ukrainy i Polski, które zostały osiągnięte 17 listopada 2017 roku w Krakowie”. W ministerstwie wyrażono nadzieję, że osiągnięte porozumienia „pozwolą niezwłocznie rozwiązać nieprzyjemną sytuację” związaną z ukraińskim urzędnikiem.

Spotkanie współprzedstawicieli konsultacyjnego komitetu prezydentów Ukrainy i Polski odbyło się w Krakowie w piątek, strony omówiły bieżący stan stosunków dwustronnych i potwierdziły swoją wolę umocnienia partnerstwa strategicznego.

za pl.sputniknews.com