Twórca WikiLeaks: To USA stoją za Państwem Islamskim i konfliktem na Ukrainie

AssangeSzokujące informacje przekazał w jednym z wywiadów twórca i główny archiwista serwisu WikiLeaks Julian Assange. Z dokumentów, którymi dysponuje wynika, że za konfliktem na Ukrainie oraz za Państwem Islamskim stoją Stany Zjednoczone.

Assange w rozmowie z argentyńskim dziennikiem „Pagina/12” przyznał, że istnieją depesze dyplomatyczne wskazujące, iż przesłanki do wywołania wojny na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie wyszły z Departamentu Stanu i Departamentu Obrony USA oraz z CIA.

Dodatkowo Państwo Islamskie miało być wspierane finansowo przez USA. Powód do tego był prosty: islamiści walczyli z rządem Baszara Al-Assada.

Zdaniem Assange władze USA chciały stworzyć organizację terrorystyczną, która pozwoli im podporządkować sobie kraje regionów.

Wcześniej USA wspólnie z Izraelem miały wspierać Hamas, w celu podzielenia umiarkowanego religijnie ruchu oporu.

W kwestii Ukrainy twórca serwisu WikiLeaks stwierdził, że było to działanie celowo wymierzone w Rosję, bowiem USA chciały włączyć Ukrainę do strefy swoich wpływów.

USA chciały w wyraźnym stopniu zminimalizować siłę rosyjskich baz wojskowych na Krymie. Jak widać ten manewr się nie powiódł, a Krym został zaanektowany przez Rosję.

– To doprawdy fascynujące, że te miliardy dolarów zainwestowane w ukraiński sektor pozarządowy dały marne wyniki – powiedział Assange.

za kresy.pl