Trzęsienie ziemi we Włoszech. Poważne zniszczenia w mieście Amatrice. Ludzie pod gruzami

AmatriceSilne trzęsienie ziemi, które w nocy nawiedziło środkowe Włochy, spowodowało poważne zniszczenia w miastach Amatrice i Accumoli. Jak poinformowały miejscowe władze, pod gruzami domów wciąż znajdują się ludzie. Trwa akcja ratunkowa. CNN informuje o co najmniej sześciu ofiarach śmiertelnych.

– Nie ma połowy miasta. Ludzie są pod gruzami – powiedział telewizji RAI Sergio Pirozzi, burmistrz Amatrice, miasta położonego w regionie Lacjum około 80 kilometrów na południowy wschód od Perugii.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie miało siłę 6,2 w skali Richtera. Wstrząs był płytki – jego epicentrum znajdowało się na głębokości zaledwie 10 kilometrów.

Jak podaje gazeta „La Repubblica”, wstrząsy były odczuwalne także w odległym o ponad 100 kilometrów Rzymie. Później w tym samym rejonie nastąpił dwa kolejne wstrząsy – o sile 4,6 oraz 5,5 stopnia.

Rejon, który nawiedziły dzisiejszej nocy wstrząsy to teren aktywny sejsmicznie. W kwietniu 2009 w nieodległym miescie L’Aquila wstrząs o sile 6,3 stopnia w skali Richtera spowodował śmierć 295 osób. Rannych zostało wówczas ponad 1 000, a 55 tysięcy pozostało bez dachu nad głową.

za onet.pl/PAP/ IAR/ The Guardian/ CNN