To już pewne. W 2016 wpłacimy więcej do Brukseli niż dostaniemy

ForsaTo pierwsza taka sytuacja w historii polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził w programie #dziejesienazywo, że w 2016 roku wpłacimy do Brukseli więcej niż dostaniemy.

Wszystko przez opóźnienia w wydawaniu środków. – Gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego, czwartego kwartału – tłumaczy Jerzy Kwieciński. – W starej perspektywie wszystko zostało nam wypłacone. Jeśli chodzi o nową, to ona niestety jest bardzo opóźniona.

Minister przypomniał, że w nowej perspektywie budżetowej Polska zagwarantowała sobie ok. 500 mld zł, ale pieniądze te wydawane będą przez kilka najbliższych lat. W poprzednich każda wydana na Unię Europejską złotówka oznaczała ponad 2 zł, które zyskiwaliśmy. Dlaczego tak nie będzie w tym roku?

Jak dodał, polska gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Wiceminister gospodarki dodał, że w podpisanych umowach jest nieco ponad 16 mld zł, a wydanych zaledwie 2 mld zł.

– My powinniśmy w ramach każdego miesiąca wydawać ok. 4 mld zł – powiedział w programie #dziejesienazywo.

za money.pl