Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej

Dziś obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, znane w Polsce jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Jest to też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Święto ma głębokie zakorzenienie w tradycji Starego Testamentu i wiąże się z obyczajem ofiarowania pierworodnego syna w świątyni jerozolimskiej w 40 dni po narodzeniu. Święto obchodzone jest w Kościele od IV w. na pamiątkę ofiarowania Pana Jezusa, a od IX w. wierni przynoszą do świątyń świece, symbolizujące Chrystusa – „jedyną światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi” (J 1,9).

W Polsce święto ma przede wszystkim charakter Maryjny, a wierni przychodzą do kościoła ze świecami zwanymi gromnicami (od słowa grom). Wg tradycji powinno się zanieść zapalone światło świecy do domów. Dawniej gromnice zapalano podczas burzy, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach i sufitach, zaś umierającym wkładano je w ręce.

W święto Ofiarowania Pańskiego kończy się w Polsce tradycyjny (nie liturgiczny) okres Bożego Narodzenia. Tego dnia usuwa się świąteczny wystrój kościołów i domów i kończy się śpiewanie kolęd.

Dziś obchodzimy też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W sposób szczególny pamiętamy o ludziach, którzy całe swe życie poświęcili Bogu – zakonnicach, zakonnikach i kapłanach. Święto to ustanowił Papież Jan Paweł II, by „przyniosło obfite owoce dla świętości i misji Kościoła”. – Niech się przyczyni w sposób szczególny – pisał Ojciec Święty w orędziu na I Dzień Życia Konsekrowanego – we wspólnocie chrześcijańskiej, do wzrostu szacunku dla powołań specjalnej konsekracji, do zanoszenia gorącej modlitwy o powołania, oraz niech się przyczyni do dojrzewania wśród ludzi młodych i w rodzinach hojnej gotowości przyjęcia tego daru”.