Święto Matki Bożej Szkaplerznej

Dziś – 16 lipca Kościół katolicki obchodzi Święto Matki Bożej Szkaplerznej, ustanowione na pamiątkę ofiarowania przez Matkę Bożą świętemu Szymonowi szkaplerza. Święto i szkaplerz są ściśle związane z tradycją karmelitańską. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. Najświętsza Maria Panna Ukazała się św. Szymonowi Stockowi, ówczesnemu generałowi karmelitów, ofiarując mu szkaplerz na znak swej opieki nad zakonem.

Jak mówiła Matka Boża, szkaplerz to „znak braterstwa, przywilej dla wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie znazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przy- mierze pokoju i wiecznego zobowiązania”.

Szkaplerz był początkowo szatą ochronną nakładaną na habit podczas pracy, od tej jednak chwili stał się ważnym elementem duchowości karmelitańskiej. Nie jest to jednak znak wyłącznie karmelitański – może go nosić każdy. Osoby świeckie nosiły niewielkie szkaplerze sukienne, połączone tasiemką, a także (od 1910 r.) medaliki szkaplerzne, z wizerunkiem Matki Bożej.

Podczas ostatniego objawienia w Fatimie, 13 października 1917 r. Matka Boża objawiła się dzieciom w habicie karmelitańskim – jako Matka Boża z Góry Karmel. Ze szkaplerzem związane jest również ostatnie objawienie w Lourdes – miało ono bowiem miejsce w święto Matki Bożej Szkaplerznej – 16 lipca 1858 r.