Starcia na granicy słoweńsko-chorwackiej

emigPrzez Chorwację ciągle przemieszczają się tysiące imigrantów. Część z nich trafiła na Węgry, inni próbują przedostać się do Słowenii. Noc na granicy z Węgrami minęła spokojnie. Chorwaci kontynuowali rozpoczętą w piątek po południu akcję przewożenia imigrantów na przejście graniczne w Beremend. W ciągu kilkunastu godzin kraj opuściło ponad 4 tysiące uciekinierów. Miniona noc była o wiele bardziej niespokojna na granicy ze Słowenią. Władze tego państwa przez cały czas starają się bronić swoich granic przed napływem imigrantów. Dlatego doszło do kilku incydentów. W najpoważniejszym z nich brało udział ponad 500 uchodźców. Po tym, jak próbowali dostać się na teren Słowenii, policja użyła gazu pieprzowego.

Zarówno władze Słowenii, jak i Węgier ostro skrytykowały zachowanie Chorwacji, która najpierw obiecała imigrantom swobodne przejście na zachód, później zamknęła granicę, zaś samych uchodźców „podrzuciła” sąsiadom.

Nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców odbędzie się 23 września – poinformował w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. O zwołanie szczytu apelowało w minionych dniach kilkoro przywódców unijnych, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel.

za wp.pl