Sondaże w Wielkiej Brytanii: więcej zwolenników niż przeciwników Brexitu

brexitZwolenników wyjścia ze struktur Unii Europejskiej jest w Wielkiej Brytanii więcej niż przeciwników – wynika z najnowszych sondaży opublikowanych przez „The Guardian”. Jak informuje TVN24 Biznes i Świat, wyniki badań mocno zaniepokoiły inwestorów i rynki finansowe.

„The Guardian” opublikował dwa sondaże wykonane przez firmę badawczą ICM. W ankiecie internetowej zwolenników pozostania w UE było 44 proc., przy 47 proc. ankietowanych opowiadających się za Brexitem.

Wyniki sondażu telefonicznego prezentowały się natomiast następująco: 42 proc. za Unią Europejską, 45 proc. – przeciwko trwaniu w jej strukturach.

Zwolennicy Brexitu rosną w siłę

Badania opinii publicznej w ostatnich dniach wykazywały raczej lekką przewagę zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Ponadto rozdźwięk między wynikami badań telefonicznych i internetowych utrzymywał się na poziomie sięgającym czasem kilkunastu punktów procentowych, co sprawiało, że kwestionowano wyniki badań bądź ich metodologię.

Reuters podkreśla, że zmiana w sondażach opublikowanych wczoraj jest pochodną niepokojów Brytyjczyków dotyczących rosnącej imigracji, w tym przede wszystkim z krajów unijnych, która sprawia, że przeciążony jest system opieki społecznej.

Badania zamówione przez „Guardiana” rozpoczęto tuż po ogłoszeniu w czwartek danych, z których wynika, że imigracja netto do Wielkiej Brytanii osiągnęła w roku ubiegłym rekordowy poziom.

Liderzy kampanii na rzecz Brexitu skoncentrowali się też ostatnio na kwestiach dotyczących migracji i mimo ostrzeżeń Banku Anglii czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego przed gospodarczymi konsekwencjami Brexitu, jego zwolennicy wyraźnie zyskują – komentuje Reuters.

Od 2004 r. liczba mieszkańców kraju, którzy urodzili się poza granicami Wielkiej Brytanii, wzrosła z 5,3 miliona (9 proc. ludności) do 8,3 miliona (13 proc.). Liczba Polaków na Wyspach wzrosła z niespełna 50 tys. w momencie otwarcia granic do blisko 853 tys. obecnie.

Według badań Ipsos Mori 48 proc. Brytyjczyków uważa kwestię imigracji za „bardzo istotny” czynnik w podejmowaniu decyzji o tym, jak głosować w referendum. 55 proc. respondentów uważa, że rząd powinien mieć całkowitą kontrolę nad imigracją, nawet jeśli miałoby to oznaczać wyjście z UE. Tego zdania jest też co piąty wyborca, który generalnie chciałby pozostania we Wspólnocie.