Sondaż: coraz więcej zwolenników Brexitu

brexitOpublikowane w poniedziałek sondaże wskazują na utrzymującą się przewagę zwolenników opuszczenia UE nad tymi, którzy chcą pozostania w Unii. W sondażu YouGov stronników wyjścia z UE było o 7 proc. więcej niż przeciwników. W sondażu ORB różnica wyniosła 1 proc.

To przede wszystkim sondaże pracowni YouGov, które przeprowadzono na zlecenie dziennika „The Times”, wskazują na wyraźny wzrost liczby Brytyjczyków opowiadających się za Brexitem. Szkoci uratują Wielką Brytanię?

Rośnie przewaga zwolenników Brexitu

Jeszcze w sobotę różnica między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu wynosiła 1 proc. na korzyść tych pierwszych. W kolejnym sondażu – opublikowanym przez „The Times” w poniedziałek – proporcje są już inne. A mianowicie – 46 proc. ankietowanych zamierza głosować za opuszczeniem UE, a za pozostaniem we wspólnocie 39 proc. ankietowanych.

Sondaż ORB przygotowany na zlecenie dziennika „Daily Tlegraph” przynosi szacunki bliższe sobotniej ankiecie z „The Times”. Według ORB za wyjściem z UE będzie głosować 49 proc., a za kontynuacją członkostwa – 48 proc. ankietowanych.

Z opublikowanych również w poniedziałek sondaży zrealizowanych telefonicznie oraz on-line dla „ The Guardian” wynika, że 53 proc. respondentów opowiada się za Brexitem, a 47 proc. jest przeciw opuszczeniu Unii. Obydwa sondaże, telefoniczny i internetowy, przeprowadziła na zlecenie brytyjskiego dziennika firma ICM.

Największy brytyjski tabloid „The Sun” opublikował w poniedziałek apel o głosowanie za bezzwłocznym opuszczeniem UE. W artykule wstępnym napisano: „to jest ostatnia szansa, aby uwolnić się spod Frank szybko drożeje. To strach przed Brexitem 4 złote i 5… czytaj dalej » jarzma antydemokratycznej brukselskiej machiny”.

„Observer”: przewaga zwolenników  pozostania w UE

Dzień wcześniej sondaż ośrodka Opinium dla tygodnika „Observer” wykazał inny trend: poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE zadeklarowało 44 proc. Brytyjczyków, podczas gdy 42 proc. badanych opowiedziało się za Brexitem.

13 proc. respondentów wciąż nie wiedziało, jak zagłosuje w referendum, które odbędzie się 23 czerwca.

W sobotę przed wyjściem z UE ostrzegło 13 brytyjskich noblistów. „Perspektywa utraty środków z Unii jest głównym zagrożeniem dla brytyjskich badań naukowych” – napisali naukowcy w liście do dziennika „The Daily Telegraph”.

za tvn24.pl, pk, tmw mtom / Źródło: PAP