Słowacja obawia się referendów w krajach UE

FicoPrzewodnicząca w Unii Europejskiej Słowacja obawia się referendów w kwestii różnych zagadnień w UE, jeśli Unia nie rozwiąże swoich problemów, powiedział słowacki premier Robert Fico.

„Każdy kraj ma prawo do referendum, wzięliśmy pod uwagę wyniki plebiscytu w Wielkiej Brytanii. Nikt nie może mówić innym, czy trzeba przeprowadzić referendum, czy też nie, po prostu podejmuje się decyzję. Dlatego nie będę się sprzeciwiać wykorzystywaniu demokracji bezpośredniej w kraju, w którym przepisy na to pozwalają. Boję się czego innego: jeśli w ciągu najbliższych pięciu-sześciu miesięcy nie znajdziemy pomyślnego rozwiązania (problemów) funkcjonowania Unii Europejskiej, zwiększy się presja na inne kraje. Prawie wszystkie kraje zderzają się z możliwością przeprowadzenia referendów w różnych dziedzinach” — powiedział Fico dziennikarzom w Strasburgu. Jego konferencja prasowa była transmitowana przez służby KE.

Odpowiadając na pytanie, czy będzie rozmawiać z premierem Węgier Viktorem Orbanem na temat węgierskich planów przeprowadzenia referendum w sprawie kwot przyjęcia imigrantów, Fico zaznaczył, że nie zamierza ingerować w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich.

za pl.sputniknews.com