Skandaliczne stanowisko MZ: nie wprowadzimy zakazu sprzedaży pigułek ellaOne

DzieckoNie planujemy wprowadzenia zakazu sprzedaży pigułek ellaOne – zapewniło Ministerstwo Zdrowia. Przypomniało, że zgodnie z przygotowanym projektem hormonalne tabletki antykoncepcyjne będą wydawane na receptę.

 

Resort zdrowia odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych o planowanym wprowadzeniu całkowitego zakazu tzw. antykoncepcji awaryjnej. Obecnie osoby powyżej 15. roku życia mogą kupić pigułki ellaOne bez konieczności wizyty u lekarza.

– Przygotowaliśmy projekt, który ma na celu jedynie doregulowanie dostępu do leków z grupy ATC G03A – hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego – wyjaśnia MZ. W efekcie tej nowelizacji Prawa farmaceutycznego tabletki ellaOne będą wydawane na receptę.

Na początku listopada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z PAP poinformował, że prace nad tym projektem dobiegają końca.

Spór o pigułkę „dzień po”
W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży bez recepty preparatu ellaOne. Ministerstwo informowało wówczas, że pigułki będzie można sprzedawać w Polsce bez recepty, bo odbiorcą decyzji KE jest firma wprowadzająca lek na rynek, a rząd polski ani resort nie są stroną w sprawie.

Na początku kwietnia 2015 r. ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę rozporządzenia, zgodnie z którą tzw. pigułka „dzień po” może być sprzedawana bez recepty wyłącznie osobom, które skończyły 15 lat. Po objęciu kierownictwa resortu Radziwiłł poinformował, że ministerstwo analizuje możliwości prawne powrotu do sytuacji sprzed decyzji KE, kiedy sprzedaż wszystkich antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych odbywała się tylko na receptę.

za onet.pl