„Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą wracać do siebie

Z sondażu kijowskiego centrum Rejting wynika, że 35 proc. Ukraińców chciałoby opuścić swój kraj na zawsze. Z roku na rok zdecydowanych na wyjazd przybywa – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Rewolucja, wojna, problemy gospodarcze i polityczne niepokoje – to główne powody, dla których Ukraińcy chcą szukać szczęścia na Zachodzie. Kraj – zamiast się rozwijać – popada w biedę i korupcję. Na Białorusi średnia pensja jest o połowę wyższa niż u nas wschodnich sąsiadów.

 

W 2003 roku na Ukrainie mieszkało 48 milionów osób. Po aneksji Krymu – który zamieszkują dwa miliony ludzi – liczba ta spadła do około 42 milionów. Zatem w ciągu niespełna 15 lat Ukraina – tylko przez migrację – straciła niemal 10 proc. populacji.

Ta liczba jest w rzeczywistości jeszcze mniejsza. De facto więc Ukraina ma dziś jedynie 38 milionów mieszkańców – czyli mniej więcej tylu, ilu Polska. Już dziś na 10 pracujących Ukraińców przypada 11 emerytów. A będzie jeszcze gorzej – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

Większość z mieszkańców Ukrainy marzy o wyjeździe do Polski albo Niemiec. Zniesienie wiz i liczne prawne ułatwienia ze strony Warszawy sprawiają, że jest o to łatwiej niż kiedykolwiek. I Ukraińcy z tego korzystają.

za onet.pl