Rosja przekazała projekt rezolucji ws. Ukrainy zatwierdzający nowe porozumienie

donieckTankRosja przekazała Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie Ukrainy, zatwierdzający nowe porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni i wzywające wszystkie zaangażowane strony konfliktu do jego pełnego przeprowadzenia.

Rosja złożyła projekt rezolucji ws. Ukrainy w piątek – informuje agencja Associated Press. W dokumencie wyrażone zostało „głębokie zaniepokojenie tragicznymi wydarzeniami” w regionie oraz podkreślono, że rozwiązanie konfliktu możliwe jest „wyłącznie” na drodze pokojowej.

Według ONZ-towskich dyplomatów Rada Bezpieczeństwa zbierze się w niedzielę, aby poddać pod głosowanie zaproponowaną przez Moskwę rezolucję.

W czwartek po 17 godzinach rozmów w Mińsku kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydenci Rosji – Władimir Putin, Ukrainy – Petro Poroszenko i Francji – Francois Hollande wynegocjowali porozumienie o uregulowaniu trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu w Donbasie. Dokument został podpisany przez członków grupy kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja oraz przedstawicieli republik: Donieckiej i Ługańskiej.

Porozumienie przewiduje m.in. rozejm między siłami ukraińskimi a powstańcami, który ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego (sobota, godz. 23 w Polsce), a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk.

Od kwietnia w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 5300 osób. ONZ ostrzega przed „zamrożeniem” konfliktu, który mógłby utrzymywać się przez lata lub nawet dziesięciolecia.

za interia.pl