Rocznica katastrofy smoleńskiej

ofiary_katastrofyDziś przypada 5. rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się we mgle pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

Główne uroczystości odbędą się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie z udziałem władz państwa. W godzinie katastrofy, o 8.41 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy.
O 11.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się Msza św. w intencji tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej była uczczona w sejmie. O 7.15 odbyła się Msza św. w sejmowej kaplicy. O 7.45 przedstawiciele Prezydium Izby złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi posłów i senatorów oraz byłego marszałka sejmu Macieja Płażyńskiego.
W katastrofie zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.