Radogoszcz to największa największa zbrodnia niemiecka w centralnej Polsce

W związku z 75. rocznicą spalenia obozu na Radogoszczu gościem spotkania „Aspektu Polskiego” był Wojciech Źródlak, wieloletni kustosz Muzeum Tradycji Niepodleglościowych w Łodzi, Oddział Radogoszcz. Prelegent opowiedział o historii istniejącego od niemal pierwszych dni okupapcji obozu, funkcjonującego w dwóch lokalizacjach w Łodzi oraz pełniącego funkcję obozu przesiedleńczego, przejściowego oraz rozszerzonego więzienia policyjnego.

Najbardziej dramatycznym momentem w historii obozu była noc z 17/18 stycznia 1945 r., gdy do Łodzi zblliżała się Armia Czerwona.  Zgodnie z wydanym przez dowódcę Policji i SS Wilhelma Koppe rozkazem, Niemcy mieli nie dopuścić do uwolnienia więźniów. Rozpoczęła się więc masakra zakończona podpaleniem obozu i spaleniem żywcem uwięzionych tam ludzi. W więzieniu radogoskim zginęło ok. 1500 osób. Ocalało kilkunastu.

Wo wojnie kilkunastu zbrodniarzy stanęło przed sądem, otrzymując na ogół kilkuletnie wyroki. Na karę śmierci skazany został Walter Pelzhausen.

Spotkanie odbywało się w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.