Prymas Wojciech Polak: Kościół nie jest od domagania się zmian w prawie

Prymas Polski powiedział, że Kościół nie jest od domagania się zapisów konstytucyjnych czy prawnych, a od budzenia ludzkich sumień. Arcybiskup Wojciech Polak przebywa na Jasnej Górze, gdzie trwają uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

W rozmowie z radiową Jedynką, na pytanie o to, czy potrzeba cudu jasnogórskiego, by Polacy się pojednali, odpowiedział wskazując na ewangelię. Przypomniał, że istotą chrześcijaństwa jest przebaczenie i pojednanie i o tym właśnie mówi ewangelia. – Do tego wzywa chrześcijaństwo przeżywane w sposób dojrzały, w sposób dorosły – powiedział prymas Polski.


Budzenie ludzkich sumień

Arcybiskup Wojciech Polak podkreśla, że rolą Kościoła jest przede wszystkim budzenie ludzkich sumień.

Prymas Polski został również zapytany o to, czy polski Kościół włączy się do debaty dotyczącej kierunków nowej konstytucji, czego ma dotyczyć przyszłoroczne referendum, proponowane przez prezydenta. Arcybiskup Wojciech Polak zaznaczył, że na razie jest zbyt wcześnie by mówić o zaangażowaniu Kościoła w tej kwestii. Według prymasa w tej kwestii w pierwszej kolejności powinien być słyszany głos ludzi świeckich i rad społecznych. – Kościół nie jest od tego by domagać się zapisów konstytucyjnych, zapisów prawnych – zaznaczył.

Dziś arcybiskup ma wygłosić homilię w czasie mszy świętej na Jasnej Górze w 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Na pytanie o to, czy potrzeba cudu jasnogórskiego, by Polacy się pojednali, prymas odpowiedział wskazując na ewangelię. Przypomniał, że istotą chrześcijaństwa jest przebaczenie i pojednanie i o tym właśnie mówi ewangelia. – Do tego wzywa chrześcijaństwo przeżywane w sposób dojrzały, w sposób dorosły – powiedział arcybiskup Wojciech Polak.

Prymas o uroczystościach w Częstochowie

Arcybiskup Wojciech Polak w radiowej Jedynce przypomniał o słowach świętego Jana Pawła II, który mówił o Jasnej Górze jako o „duchowym sercu Polski”. Dziś w częstochowskim sanktuarium odbędą się obchody 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Prymas Polski zwrócił uwagę, że Jasna Góra to miejsce, które dla wielu Polaków i nie tylko jest źródłem duchowej siły. Jak mówił, w sanktuarium w Częstochowie wiele osób się nawraca i otrzymuje od Boga „drogowskaz” na dalsze życie.

Dziś przypada także 61. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Arcybiskup Wojciech Polak mówił, że do dziś stanowią one dla wszystkich „wezwanie do rachunku sumienia”. Podkreślił przy tym, że tekst ślubów powinno się odczytywać nie tylko w kontekście ponadczasowym, ale także biorąc pod uwagę wrażliwość człowieka współczesnego. Dlatego właśnie – mówił arcybiskup – od kilku lat w święto Matki Bożej Częstochowskiej odmawiany jest akt zawierzenia w duchu Ślubów Jasnogórskich. – Próbujemy odczytać Śluby Jasnogórskie na „dzisiaj” – powiedział prymas.

za onet.pl