Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie prof. Chazana

chazan3Jak podaje portal tvp.info, Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie odmowy wykonania aborcji przez prof. Bogdana Chazana. Zdaniem śledczych nie doszło do  „narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży”

W poniedziałek 4 maja decyzja ma zostać wysłana pokrzywdzonej kobiecie. Z informacji podanych przez TVP Info wynika, że biegli, którzy analizowali dokumentację medyczną uznali, że narodziny dziecka nie zagrażały życiu i zdrowiu matki.  Lekarz miał natomiast prawo powołania się na klauzulę sumienia.  – Tam gdzie w grę wchodzi klauzula sumienia, mamy prawnie związane ręce. Zarzuty w takiej sprawie mógłby usłyszeć podejrzany, gdyby „zmusił groźbą lub przemocą” pacjentkę do utrzymania ciąży. A tu nic takiego nie miało miejsca. Na chwilę obecną nie ma więc podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutów – mówi jeden ze śledczych.

Prof. Chazan po odmowie wykonania aborcji został zwolniony ze stanowiska dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny. Od decyzji prezydent Warszawy odwołał się do sądu.

za: tvp.info/IKa