Prezydent Putin przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego

PutinFranciszekDzisiaj odbyło się drugie spotkanie prezydenta Władimira Putina z Ojcem Świętym Franciszkiem. Spotkanie trwało ok. 50 minut. Ojciec Święty zaapelował do prezydenta Putina o podjęcie „szczerych i konkretnych wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Ukrainie”. Wezwał też, by wszystkie strony konfliktu prawdziwie zaangażowały się w realizację porozumienia z Mińska. Wskazał na pilną konieczność dostarczenia cierpiącej ludności pomocy humanitarnej. Rozmawiano także o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym o losie tamtejszych chrześcijan.

Rosyjski prezydent podarował Papieżowi wyhaftowany obraz przedstawiający sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wyjaśnił, że świątynia została zniszczona w czasach sowieckich, a następnie odbudowana.

Papież Franciszek wręczył Putinowi tradycyjny prezent dla szefów państw i rządów, czyli medal Anioła Pokoju. „To medal wykonany przez artystę w ubiegłym wieku. To Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami” – tłumaczył Ojciec Święty swemu gościowi. Rosyjski przywódca otrzymał też kopię papieskiej adhortacji apostolskiej „Radość Ewangelii”.

Podczas wizyty w Watykanie prezydentowi Rosji towarzyszył m.in. szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

W czasie audiencji Papież Franciszek wyraził przekonanie, że konieczne jest zaangażowanie na rzecz rozwiązania „poważnej sytuacji humanitarnej” na Ukrainie – podał rzecznik Watykanu.

Niezbędne jest „zapewnienie dostępu pracownikom humanitarnym” oraz wkład wszystkich stron na rzecz „stopniowego odprężenia w regionie” – te słowa Ojca Świętego przytoczył rzecznik ksiądz Federico Lombardi po prawie godzinnej wizycie Putina u Franciszka.

Dziennikarze obserwujący audiencję odnotowali, że rosyjski przywódca żegnając się z papieżem powiedział: „To była wielka przyjemność i honor spotkać Waszą Świątobliwość”.

Franciszek podziękował Putinowi po niemiecku.

Władimir Putin przyjechał do Włoch na światową wystawę Expo 2015 w Mediolanie, którą odwiedził wraz z włoskim premierem Matteo Renzim. Na zakończenie wizyty w Mediolanie prezydent Putin oświadczył, że w kwestii Ukrainy „nie ma innego rozwiązania niż pokój”. Wraz z premierem Włoch wskazywał, że podstawą wszelkich wysiłków w tej sprawie muszą być porozumienia z Mińska. „Porozumienia te powinny być wprowadzone we wszystkich swych aspektach natury politycznej, militarnej, humanitarnej i społecznej, ale nie wszystkie zostały w pełni zrealizowane” – oświadczył rosyjski przywódca na wspólnej konferencji prasowej z szefem włoskiego rządu na terenie światowej wystawy Expo. Podkreślił zarazem, że sankcje nałożone na Rosję muszą być „zniesione albo zmienione, by wspierać firmy, które chcą z nami współpracować. To odnosi się też do kontraktów podpisanych w dziedzinie wojskowej i technologicznej”.

za za pl.radiovaticana.va/wp.pl/r