Prawybory w USA: Trump coraz bliżej zwycięstwa

TrumpSenator Ted Cruz niespodziewanie wygrał prawybory GOP w stanach Kansas i Maine, natomiast w Luizjanie i Kentucky przegrał z Donaldem Trumpem, który staje się coraz pewniejszym kandydatem na prezydenta USA.

Od początku prawyborów Trump wygrał w 13 stanach, a Cruz w sześciu. Miliarder wciąż prowadzi pod względem zdobytych delegatów, którzy wezmą udział w lipcowej konwencji GOP, która nominuje ostatecznego kandydata partii w listopadowych wyborach prezydenckich. Ale – jak podliczyła telewizja CNN – jego przewaga nad Cruzem zmalała po sobotnich prawyborach do niespełna 100 delegatów. Trump zagwarantował już sobie – według CNN – 385 z 1237 niezbędnych do zdobycia nominacji, Cruz – 298, a Rubio 126.

Słabszy niż zakładano wynik Trumpa analitycy tłumaczyli wzmożoną w ostatnich dniach mobilizacją przeciwko miliarderowi ze strony establishmentu i donatorów GOP, coraz bardziej przerażonych perspektywą zdobycia nominacji przez nieprzewidywalnego outsidera politycznego.

Miliarder przekonywał w sobotę wieczorem swych zwolenników, że osiągnął bardzo dobry wynik. Porażkę w Kansas i Maine tłumaczył tym, że spędził na kampanii przed głosowaniem zaledwie po dwie i pół godziny w każdym z tych dwóch stanów.

– Cruz powinien mieć dobry wynik w Maine, bo ten stan leży blisko Kanady – dodał, wskazując na fakt, że senator z Teksasu urodził się w Kanadzie i ma kanadyjskie obywatelstwo, co zdaniem Trumpa, stawia pod znakiem zapytania jego wybieralność na prezydenta USA.

Jednocześnie miliarder wezwał senatora Rubio, by wycofał się z wyścigu. – Rubio odnosi bardzo złe wyniki i wzywam go, by się wycofał. Chciałbym mieć wyścig jeden na jednego, tylko z Cruzem – powiedział.

Ale Cruz, 45-letni senator, tak jak Trump, prezentuje się jako kandydat „antyestablishmentowy”. Choć jest senatorem USA zaledwie pierwszą kadencję, to już zasłynął jako jeden z najbardziej bezkompromisowych polityków. Walcząc o uchylenie kontrowersyjnej reformy ochrony zdrowia Obamacare, przez 21 godzin blokował dwa lata temu mównicę Senatu, by uniemożliwić przyjęcie budżetu USA. Efektem był kilkunastodniowy „shutdown”, czyli paraliż instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.

W GOP coraz więcej mówi się więc o scenariuszu tzw. contested convention, częściej zwanej też brokered convention (sporna lub ustawiana konwencją), by zablokować kandydaturę Trumpa podczas konwencji GOP, która odbędzie się 18-21 lipca w Cleveland w Ohio. Ten scenariusz może się udać tylko pod warunkiem, że Trump – nawet jeśli wygra prawybory – nie zdobędzie w nich niezbędnej większości, czyli 1237 delegatów. Wówczas tylko w pierwszym głosowaniu na konwencji delegaci są zobowiązani głosować lojalnie wobec kandydata, którego reprezentują, bo wygrał w ich okręgu. Jeśli Trump nie dostałby w nim ponad 50 proc. głosów, potrzebne byłoby drugie, a może i trzecie głosowanie, przy czym delegaci mieliby już pełną swobodę w kwestii tego, jak głosować, a nawet poprzeć zupełnie nową osobę, która nie brała udziału prawyborach.

Jeśli chodzi o Demokratów to sobotnie prawybory były dość udane dla senatora z Vermont Berniego Sandersa, bo pokonał Clinton w dwóch stanach: Nebrasce i Kansas. Była pierwsza dama wygrała tylko w jednym, ale za to znacznie ludniejszym stanie Luizjana. Po raz kolejny Clinton mogła liczyć na Afroamerykanów, którzy stanowią ponad 30 proc. wyborców w tym stanie i tak jak w dotychczasowych prawyborach masowo zagłosowali w sobotę właśnie na nią.

– Ameryka nigdy nie przestała być wielka – powiedziała Clinton w sobotę wieczorem w Detroit nawiązując do sloganu Trumpa. – Ale musi być znowu zjednoczona. Różnorodność jest siłą, a nie słabością Ameryki – dodała.

W sumie od początku prawyborów Sanders wygrał w siedmiu, a Clinton w 11 stanach. Jak podliczyła CNN, Clinton już zagwarantowała sobie 1121, a Sanders 474 delegatów na 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji. Na tak dobry wynik Clinton składa się aż 471 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych Demokratów, którzy wezmą udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

za onet.pl/r