Prawosławna Wielkanoc w Moskwie

CyrylPodczas niedzielnej modlitwy maryjnej Regina Caeli Papież złożył życzenia wiernym Kościołów wschodnich, które obchodzą dziś Wielkanoc. W Moskwie głównym uroczystościom przewodniczył Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cryl. W liturgii uczestniczyli prezydent Władymir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew.

Wierni licznie zgromadzili się w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela oraz pod jego murami. Po procesji wokół świątyni ze świętym ogniem przywiezionym z Jerozolimy uroczystą jutrznią rozpoczęła się całonocna liturgia Zmartwychwstania Chrystusa. Co chwila rozlegały się, intonowane przez patriarchę i uczestniczących w liturgii hierarchów słowa:  „Christos Waskriesie, Waistinu Waskriesie – Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał”.

Po odprawieniu wielkosobotniej liturgii Bazylego Wielkiego w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl tradycyjnie nawiedził kilkanaście świątyń prawosławnych Moskwy. Tuż przed świętami wielkanocnymi Cyryl I wystosował do duchowieństwa i wiernych  orędzie paschalne. Podkreślił, że Zmartwychwstanie Chrystusa po dziś dzień pozostaje największym wydarzeniem w historii ludzkości. To Zwycięstwo nad śmiercią objawia się w Miłości udzielonej chrześcijanom wyrwanym z konsekwencji grzechu pierworodnego Adama, Miłości gotowej służyć nieznajomym, potrzebującym pomocy, a przede wszystkim przebaczającej wrogom. Ta Miłość rodzi Kościół – wspólnotę braci kochających się aż do oddawania życia jeden za drugiego i pozostających w jedności.

Liturgię paschalną z moskiewskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela transmitowały wszystkie główne kanały telewizji państwowej.

za pl.radiovaticana.va

http://archidiecezja.lodz.pl/new/?act=zdjecia&id_gal=2105